Sony BRAVIA Sony 83" BRAVIA XR A80L OLED 4K HDR Google TV Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
Specifications
Full Specifications
Display
| Size | 83" |
| Resolution | 3840 (4K UHD) |
| Panel Type | OLED |
| Backlight | OLED TV |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Curved | No |
| Year | 2023 |
Picture Quality
| Brightness | 676 nits |
| Processor | Cognitive Processor XR |
HDR
| HDR Formats | Dolby Vision |
| Dolby Vision | Yes |
| HDR10+ | No |
| HLG | No |
Gaming
| Refresh Rate | 120 Hz |
| VRR | VRR |
| ALLM | Yes |
| Game Mode | Yes |
Smart TV
| Platform | Google TV |
| Voice Assistant | Alexa |
| Works With | Alexa |
Audio
| Wattage | 20 |
| Dolby Atmos | Yes |
Connectivity
| HDMI Ports | 4 |
| HDMI Version | 2.1 |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Bluetooth | 4.2 |
| Ethernet | Yes |
| VESA Mount | 400x400 |
Power & Size
| Weight | 25.0 kg / 55.1 lbs |
Value & Pricing
vs Competition
| Spec | Sony BRAVIA Sony 83" BRAVIA XR A80L OLED 4K HDR Google TV | Sony BRAVIA 5 Sony BRAVIA 5 98" 4K HDR Smart Mini-LED TV | LG OLED evo - G5 series LG - 77" Class G5 Series OLED evo AI 4K UHD Smart | Hisense U65QF Mini-LED Hisense - 75" Class U6 Series MiniLED QLED UHD 4K | Samsung S95 Samsung S95F 77" 4K HDR Smart OLED TV | Roku Mini-LED QLED 4K - Pro Roku - 55" Class Pro Series 4K QLED Mini-LED Smart |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 83 | 98 | 77 | 75 | 77 | 55 |
| Resolution | 3840x2160 | 3840x2160 | 3840x2160 | 3840x2160 | 3840x2160 | 3840x2160 |
| Panel Type | OLED | Mini-LED | OLED | Mini-LED QLED | OLED | Mini-LED QLED |
| Refresh Rate | 120 | 120 | 120 | 144 | 120 | 120 |
| Hdr | Dolby Vision | Dolby Vision, HDR10, HLG | Dolby Vision, HDR10, HLG | Dolby Vision, HDR10+, HLG | HDR10+ | Dolby Vision, HDR10+, HLG |
| Smart Platform | Google TV | Google TV | webOS | Fire TV | Tizen | Roku TV |
| Dolby Vision | true | true | true | true | false | true |
| Dolby Atmos | true | false | true | true | true | true |
| Hdmi Version | 2.1 | 2.1 | 2.1 | 2.1 | 2.1 | 2.1 |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |