Roku Mini-LED QLED 4K - Pro 55" Class Pro Series 54.6" 2025 Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
Specifications
Full Specifications
Display
| Size | 55" |
| Resolution | 4K (2160p) |
| Panel Type | MiniLED |
| Backlight | Full Array Local Dimming |
| Curved | No |
| Year | 2025 |
Picture Quality
| Processor | HDR Plus |
HDR
| HDR Formats | Dolby Vision, HDR10+, HLG |
| Dolby Vision | Yes |
| HDR10+ | Yes |
| HLG | Yes |
Gaming
| Refresh Rate | 120 Hz |
| VRR | FreeSync Premium Pro |
| ALLM | Yes |
| Game Mode | Yes |
Smart TV
| Platform | Roku TV |
| Voice Assistant | Not Applicable, Not Applicable |
| Screen Mirroring | Apple AirPlay 2, Miracast |
| Works With | Apple Home, Amazon Alexa, Google Home |
Audio
| Dolby Atmos | Yes |
| Surround Sound | Dolby Atmos, Dolby Audio |
| eARC | Yes |
Connectivity
| HDMI Ports | 4 |
| HDMI Version | 2.1 |
| USB Ports | 2 |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Bluetooth | 5.2 |
| Ethernet | Yes |
| Optical Audio | Yes |
| VESA Mount | 200x200 |
Power & Size
| Energy Star | No |
| Annual Energy | 238 |
| Weight | 18.6 kg / 40.9 lbs |
Value & Pricing
Price History
vs Competition
| Spec | Roku Mini-LED QLED 4K - Pro 55" Class Pro Series 54.6" | Sony Bravia Sony BRAVIA 5 85" 4K HDR Smart Mini-LED TV | Samsung Neo QLED Samsung - 65” Class QN80F Series Neo QLED Mini LED | LG OLED evo - C5 series LG - 55" Class C5 Series OLED evo AI 4K UHD Smart | Hisense U65QF Mini-LED Hisense - 75" Class U6 Series MiniLED QLED UHD 4K | TCL QD Mini LED - QM6K TCL - 85" Class QM6K Series 4K UHD HDR QD Mini LED |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 55 | 85 | 65 | 55 | 75 | 85 |
| Resolution | 3840x2160 | 3840x2160 | 3840x2160 | 3840x2160 | 3840x2160 | 4K (2160p) |
| Panel Type | MiniLED | MiniLED | Neo QLED | OLED | MiniLED | MiniLED |
| Refresh Rate | 120 | 120 | 120 | 120 | 144 | 144 |
| Hdr | Dolby Vision, HDR10+, HLG | Dolby Vision, HDR10, HLG | HDR10+, HLG | Dolby Vision, HDR10, HLG | Dolby Vision, HDR10+, HLG | Dolby Vision, HDR10+, HLG |
| Smart Platform | Roku TV | Google TV | Tizen | webOS | Fire TV | Google TV |
| Dolby Vision | true | true | false | true | true | true |
| Dolby Atmos | true | false | true | true | true | true |
| Hdmi Version | 2.1 | 2.1 | - | 2.1 | 2.1 | 2.1 |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |
| Product | Hdr | Audio | Smart | Gaming | Display | Connectivity | Social Proof | Picture Quality |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Roku Mini-LED QLED 4K - Pro 55" Class Pro Series 54.6" | 96.5 | 90.4 | 92.5 | 97.4 | 56.6 | 97.2 | 98.8 | 86 |
| Sony Bravia 5 85" Compare | 92.9 | 67.5 | 91.5 | 94.9 | 75.3 | 99 | 97.6 | 86 |
| Samsung Neo QLED 65” Class Series Neo Compare | 89.9 | 90.4 | 96.6 | 92.8 | 80 | 92.4 | 97.6 | 86 |
| LG OLED evo - C5 series 55" Class C5 Series Compare | 92.9 | 90.4 | 95.3 | 99.9 | 84.6 | 99.8 | 99.5 | 43 |
| Hisense U65QF Mini-LED 75" Class U6 Series MiniLED Compare | 98.8 | 90.4 | 93.8 | 96.5 | 69 | 97.2 | 97.6 | 97.1 |
| TCL QD Mini LED - QM6K 85" Class QM6K Series Compare | 96.5 | 90.4 | 98.6 | 98.4 | 37.2 | 96 | 94.3 | 86 |