Apple Mac Studio Apple - Mac Studio - M3 Ultra - 1TB SSD - Silver Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | Apple M3 Ultra |
| Cores | 28 |
Graphics
| GPU | Apple M3 Ultra 60-core |
| Type | integrated |
Memory & Storage
| RAM | 96 GB |
| RAM Generation | Not provid |
| Storage | 1000 GB |
| Storage Type | SSD |
Build
| Weight | 3.6 kg / 8.0 lbs |
Connectivity
| USB Ports | 8 |
| Thunderbolt | 6 |
| HDMI | 1x HDMI |
| Wi-Fi | WiFi 6 |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | 1x Ethernet |
System
| OS | macOS |
Value & Pricing
vs Competition
| Spec | Apple Mac Studio Apple - Mac Studio - M3 Ultra - 1TB SSD - Silver | HP OMEN HP OMEN 45L Gaming Desktop, Intel Core Ultra 7 | MSI MSI - EdgeXpert Mini Desktop - Arm 20 core - 128GB | Dell Dell Tower Plus Desktop Computer | Lenovo Lenovo Legion T7 34IAS10 90Y6003JUS Gaming Desktop | CLX CLX - Horus Gaming Desktop - AMD Ryzen 9 9950X - |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | Apple M3 Ultra | Intel Core Ultra 7 265K | ARM | Intel Core Ultra 7 265 | Intel Core Ultra 9 285K | AMD Ryzen 9 9950X |
| RAM (GB) | 96 | 32 | 128 | 32 | 64 | 96 |
| Storage (GB) | 1000 | 2048 | 4096 | 1024 | 2048 | 10048 |
| GPU | Apple M3 Ultra 60-core | NVIDIA GeForce RTX 5080 | NVIDIA Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5070 | NVIDIA GeForce RTX 5080 | NVIDIA GeForce RTX 5080 |
| Form Factor | - | Desktop | Mini | Tower | Tower | Mid Tower |
| Psu W | - | 850 | 240 | 750 | - | 850 |
| OS | macOS | Windows 11 Pro | NVIDIA DGX OS | Windows 11 Home | Windows 11 Pro | Windows 11 Home |
| Product | Cpu | Gpu | Ram | Port | Storage | Reliability | Social Proof |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Apple Mac Studio Apple - Mac Studio - M3 Ultra - 1TB SSD - Silver | 98.7 | 9.5 | 96.9 | 99.6 | 53.6 | 99.1 | 83.6 |
| HP OMEN HP OMEN 45L Gaming Desktop, Intel Core Ultra 7 | 95.7 | 90.5 | 76.6 | 87.7 | 91.2 | 76.9 | 99.6 |
| MSI MSI - EdgeXpert Mini Desktop - Arm 20 core - 128GB | 99 | 96.5 | 98.9 | 96.9 | 97.6 | 51.3 | 83.4 |
| Dell Dell Tower Plus Desktop Computer | 87.5 | 82 | 84.8 | 99.8 | 72.4 | 76.9 | 74.7 |
| Lenovo Lenovo Legion T7 34IAS10 90Y6003JUS Gaming Desktop | 97.4 | 90.5 | 97.3 | 47.9 | 84.8 | 76.9 | 76.6 |
| CLX CLX - Horus Gaming Desktop - AMD Ryzen 9 9950X - | 98.4 | 90.5 | 98.5 | 99.9 | 99.3 | 20.4 | 75.9 |