CLX CLX - Horus Gaming Desktop - AMD Ryzen 9 9950X - Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | AMD Ryzen 9 9950X |
| Cores | 16 |
| Frequency | 4.3 GHz |
| L3 Cache | 128 MB |
Graphics
| GPU | RTX 5080 |
| Type | discrete |
| VRAM | 16 GB |
| VRAM Type | GDDR7 |
Memory & Storage
| RAM | 96 GB |
| RAM Generation | DDR5 |
| Storage 1 | 2 TB |
| Storage 1 Type | SSD |
| Storage 2 | 7.8 TB |
| Storage 2 Type | HDD |
Build
| Form Factor | Mid Tower |
| PSU | 850 |
| Weight | 19.1 kg / 42.0 lbs |
Connectivity
| USB Ports | 12 |
| HDMI | 1x HDMI |
| DisplayPort | 3x DisplayPort |
| Wi-Fi | WiFi 7 |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | 1x Ethernet |
System
| OS | Windows 11 Home |
Value & Pricing
vs Competition
| Spec | CLX CLX - Horus Gaming Desktop - AMD Ryzen 9 9950X - | HP OMEN HP OMEN 45L Gaming Desktop, Intel Core Ultra 7 | MSI MSI - EdgeXpert Mini Desktop - Arm 20 core - 128GB | Dell Dell Tower Plus Desktop Computer | Lenovo Lenovo Legion T7 34IAS10 90Y6003JUS Gaming Desktop | Apple Mac Studio Apple - Mac Studio - M3 Ultra - 1TB SSD - Silver |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | AMD Ryzen 9 9950X | Intel Core Ultra 7 265K | ARM | Intel Core Ultra 7 265 | Intel Core Ultra 9 285K | Apple M3 Ultra |
| RAM (GB) | 96 | 32 | 128 | 32 | 64 | 96 |
| Storage (GB) | 10048 | 2048 | 4096 | 1024 | 2048 | 1000 |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5080 | NVIDIA GeForce RTX 5080 | NVIDIA Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5070 | NVIDIA GeForce RTX 5080 | Apple M3 Ultra 60-core |
| Form Factor | Mid Tower | Desktop | Mini | Tower | Tower | - |
| Psu W | 850 | 850 | 240 | 750 | - | - |
| OS | Windows 11 Home | Windows 11 Pro | NVIDIA DGX OS | Windows 11 Home | Windows 11 Pro | macOS |
| Product | Cpu | Gpu | Ram | Port | Storage | Reliability | Social Proof |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| CLX CLX - Horus Gaming Desktop - AMD Ryzen 9 9950X - | 98.4 | 90.6 | 98.5 | 99.9 | 99.3 | 20.5 | 76.1 |
| HP OMEN HP OMEN 45L Gaming Desktop, Intel Core Ultra 7 | 95.6 | 90.6 | 76.4 | 87.6 | 91.1 | 77.2 | 99.6 |
| MSI MSI - EdgeXpert Mini Desktop - Arm 20 core - 128GB | 99 | 96.6 | 98.9 | 96.9 | 97.5 | 51.7 | 83.6 |
| Dell Dell Tower Plus Desktop Computer | 87.4 | 82 | 84.7 | 99.8 | 72.1 | 77.2 | 74.9 |
| Lenovo Lenovo Legion T7 34IAS10 90Y6003JUS Gaming Desktop | 97.3 | 90.6 | 97.3 | 47.7 | 84.7 | 77.2 | 76.9 |
| Apple Mac Studio Apple - Mac Studio - M3 Ultra - 1TB SSD - Silver | 98.7 | 9.3 | 96.9 | 99.6 | 53.1 | 99.1 | 83.8 |