LG OLED 55" Class B5 Series 2025 Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
Specifications
Full Specifications
Display
| Size | 55" |
| Resolution | 3840 (4K UHD) |
| Panel Type | OLED |
| Backlight | Quick Media Switching (QMS) |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Curved | No |
| Year | 2025 |
Picture Quality
| Contrast Ratio | Infinite |
| Color Gamut | Not Specified by Manufacturer |
| Motion Tech | OLED Motion |
| Processor | Dynamic Tone Mapping Pro |
HDR
| HDR Formats | Dolby Vision, HDR10, HLG |
| Dolby Vision | Yes |
| HDR10+ | No |
| HLG | Yes |
Gaming
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Response Time | 0.1 |
| VRR | FreeSync, G-Sync Compatible |
| ALLM | Yes |
Smart TV
| Platform | webOS |
| Voice Assistant | Alexa |
| Screen Mirroring | Apple AirPlay 2, Google Cast |
| Works With | Amazon Alexa, Google Home, Apple Home |
Audio
| Dolby Atmos | Yes |
| Surround Sound | Dolby Atmos |
| eARC | Yes |
Connectivity
| HDMI Ports | 4 |
| HDMI Version | 2.1 |
| USB Ports | 2 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | 5.3 |
| Ethernet | Yes |
| Optical Audio | Yes |
| VESA Mount | 300x200 |
Power & Size
| Energy Star | Yes |
| Annual Energy | 205 |
| Weight | 14.3 kg / 31.5 lbs |
Value & Pricing
Price History
vs Competition
| Spec | LG OLED 55" Class B5 Series | Sony BRAVIA 8 Sony - 77" Class BRAVIA 8 OLED 4K UHD Smart Google | Samsung Neo QLED Samsung - 65” Class QN80F Series Neo QLED Mini LED | Hisense U65QF Mini-LED Hisense - 75" Class U6 Series MiniLED QLED UHD 4K | TCL QD Mini LED - QM6K TCL - 85" Class QM6K Series 4K UHD HDR QD Mini LED | Roku Mini-LED QLED 4K - Pro Roku - 65" Class Pro Series 4K QLED Mini-LED Smart |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 55 | 77 | 65 | 75 | 85 | 65 |
| Resolution | 3840x2160 | 3840x2160 | 3840x2160 | 3840x2160 | 4K (2160p) | 3840x2160 |
| Panel Type | OLED | OLED | Neo QLED | MiniLED | MiniLED | MiniLED |
| Refresh Rate | 120 | 120 | 120 | 144 | 144 | 120 |
| Hdr | Dolby Vision, HDR10, HLG | Dolby Vision, HDR10, HLG | HDR10+, HLG | Dolby Vision, HDR10+, HLG | Dolby Vision, HDR10+, HLG | Dolby Vision, HDR10+, HLG |
| Smart Platform | webOS | Google TV | Tizen | Fire TV | Google TV | Roku TV |
| Dolby Vision | true | true | false | true | true | true |
| Dolby Atmos | true | true | true | true | true | true |
| Hdmi Version | 2.1 | 2.1 | - | 2.1 | 2.1 | 2.1 |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |
| Product | Hdr | Audio | Smart | Gaming | Display | Connectivity | Social Proof | Picture Quality |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| LG OLED 55" Class B5 Series | 92.9 | 90.4 | 95.3 | 99.9 | 84.6 | 99.6 | 94.3 | 43 |
| Sony BRAVIA 8 77" Class Compare | 92.9 | 95.4 | 95.9 | 94.9 | 95.6 | 97.2 | 94.3 | 43 |
| Samsung Neo QLED 65” Class Series Neo Compare | 89.9 | 90.4 | 96.6 | 92.8 | 80 | 92.4 | 97.6 | 86 |
| Hisense U65QF Mini-LED 75" Class U6 Series MiniLED Compare | 98.8 | 90.4 | 93.8 | 96.5 | 69 | 97.2 | 97.6 | 97.1 |
| TCL QD Mini LED - QM6K 85" Class QM6K Series Compare | 96.5 | 90.4 | 98.6 | 98.4 | 37.2 | 96 | 94.3 | 86 |
| Roku Mini-LED QLED 4K - Pro 65" Class Pro Series Compare | 96.5 | 90.4 | 92.5 | 97.4 | 62.3 | 99 | 98.8 | 86 |