Sony A95L Xr65a95l 65" Qd-oled 76.7" 2023 Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
Specifications
Full Specifications
Display
| Size | 65" |
| Resolution | 3840 (4K UHD) |
| Panel Type | QD-OLED |
| Backlight | QD-OLED |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Year | 2023 |
Picture Quality
| Processor | Cognitive Processor XR |
HDR
| HDR Formats | HDR 10 |
Gaming
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Response Time | 8.5 |
| Game Mode | Yes |
Smart TV
| Platform | Google TV |
| Voice Assistant | Google Assistant |
| Screen Mirroring | AirPlay |
| Works With |
Audio
| Speaker Config | 2.2 |
| Wattage | 60 |
| Dolby Atmos | Yes |
| Surround Sound | Yes |
Connectivity
| HDMI Ports | 4 |
| USB Ports | 2 |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Optical Audio | Yes |
| VESA Mount | 300x300 |
Power & Size
| Weight | 14.6 kg / 32.3 lbs |
Value & Pricing
Price History
vs Competition
| Spec | Sony A95L Xr65a95l 65" Qd-oled 76.7" | LG OLED evo - C5 series LG - 77" Class C5 Series OLED evo AI 4K UHD Smart | Samsung Neo QLED Samsung - 65” Class QN80F Series Neo QLED Mini LED | Hisense U65QF Mini-LED Hisense - 55" Class U6 Series MiniLED QLED UHD 4K | TCL QD Mini LED - QM6K TCL - 85" Class QM6K Series 4K UHD HDR QD Mini LED | Roku Mini-LED QLED 4K - Pro Roku - 65" Class Pro Series 4K QLED Mini-LED Smart |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 65 | 77 | 65 | 55 | 85 | 65 |
| Resolution | 3840x2160 | 3840x2160 | 3840x2160 | 3840x2160 | 4K (2160p) | 3840x2160 |
| Panel Type | QD-OLED | OLED | Neo QLED | MiniLED | MiniLED | MiniLED |
| Refresh Rate | 120 | 120 | 120 | 144 | 144 | 120 |
| Hdr | HDR 10 | Dolby Vision, HDR10, HLG | HDR10+, HLG | Dolby Vision, HDR10+, HLG | Dolby Vision, HDR10+, HLG | Dolby Vision, HDR10+, HLG |
| Smart Platform | Google TV | webOS | Tizen | Fire TV | Google TV | Roku TV |
| Dolby Vision | - | true | false | true | true | true |
| Dolby Atmos | true | true | true | true | true | true |
| Hdmi Version | - | 2.1 | - | 2.1 | 2.1 | 2.1 |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |
| Product | Hdr | Audio | Smart | Gaming | Display | Connectivity | Social Proof | Picture Quality |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Sony A95L Xr65a95l 65" Qd-oled 76.7" | 50.9 | 97.4 | 85.3 | 87 | 91.5 | 89.5 | 79.1 | 43 |
| LG OLED evo - C5 series 77" Class C5 Series Compare | 92.9 | 90.4 | 95.3 | 99.9 | 95.6 | 98.6 | 99.5 | 43 |
| Samsung Neo QLED 65” Class Series Neo Compare | 89.9 | 90.4 | 96.6 | 92.8 | 80 | 92.4 | 97.6 | 86 |
| Hisense U65QF Mini-LED 55" Class U6 Series MiniLED Compare | 98.8 | 90.4 | 93.8 | 96.5 | 56.6 | 97.2 | 94.3 | 97.1 |
| TCL QD Mini LED - QM6K 85" Class QM6K Series Compare | 96.5 | 90.4 | 98.6 | 98.4 | 37.2 | 96 | 94.3 | 86 |
| Roku Mini-LED QLED 4K - Pro 65" Class Pro Series Compare | 96.5 | 90.4 | 92.5 | 97.4 | 62.3 | 99 | 98.8 | 86 |