Samsung Galaxy A17 5G SM-A176B/DS Black 256GB Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
Specifications
Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.7 |
| Resolution | 1080 x 2340 |
| Refresh Rate | 90 Hz |
Performance
| Processor | Exynos 1330 (5 nm) |
| Processor Model | Exynos 1330 |
| CPU Cores | 8 |
| RAM | 8 MB |
| Storage | 256 GB |
| Expandable | Yes |
Camera
| Main Camera | 50 |
| Front Camera | 13 |
Battery & Charging
| Battery | 5000 Wh |
| Wired Charging | 25 |
| Wireless Charging | No |
| Fast Charging | 25W wired |
| Connector | USB Type-C 2.0 |
Connectivity
| 5G | Yes |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| SIM | Nano SIM |
Design & Build
| Weight | 0.2 kg / 0.4 lbs |
| Fingerprint | Side-mounted |
| Face Recognition | No |
| OS | Android |
Value & Pricing
vs Competition
| Spec | Samsung Galaxy A17 5G SM-A176B/DS | Motorola Moto G Motorola - moto g stylus 2025 256GB (Unlocked) - | Google Pixel Google - Pixel 10 128GB (Unlocked) - Frost | OnePlus OnePlus OnePlus - 15R 256GB (Unlocked) - Charcoal Black | Apple iPhone Apple - Pre-Owned Excellent iPhone 16 Pro 5G 128GB | 8849 Tank 8849 Tank 3 5G Rugged Smartphone, 23800mAh 6.79" |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6.7 | 6.7 | 6.3 | 6.8 | 6.3 | 6.8 |
| Display Type | - | OLED | OLED | - | OLED | - |
| Refresh Rate | 90 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Processor | Exynos 1330 | Snapdragon 6 Gen 3 | 3.78 GHz | 8 Gen 5 | Apple A18 Pro | Octa-Core |
| RAM (GB) | 8 | 8 | 12 | - | 8 | 16 |
| Storage (GB) | 256 | 256 | 128 | 256 | 128 | 512 |
| Rear Camera Mp | 50 | 50 | 48 | 50 | 48 | 200 |
| Front Camera Mp | 13 | 32 | 11 | 32 | 12 | - |
| Battery Capacity Mah | 5000 | 5000 | 4970 | 7400 | 3582 | - |
| Charging Wattage | 25 | 68 | - | - | - | - |
| Wireless Charging | false | true | false | - | true | false |
| Five (g) | true | true | true | true | true | true |
| Water Resistance | - | IP68 | IP68 | IP69 | IP68 | IP68 |
| Operating System | Android | Android 15 | Android 16 | Android 16 | iPadOS 18 | Android |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |
| Product | Build | Camera | Battery | Display | Feature | Performance | Connectivity | Social Proof |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Samsung Galaxy A17 5G SM-A176B/DS | 85.4 | 83.5 | 97.8 | 89.9 | 95.2 | 87.9 | 94.5 | 78.4 |
| Motorola Moto G stylus 2025 Compare | 99.9 | 96.9 | 99.9 | 99.7 | 100 | 86.6 | 99.9 | 99.8 |
| Google Pixel 10 Compare | 99.3 | 98.4 | 91.6 | 97.3 | 89 | 75.2 | 97.2 | 98 |
| OnePlus OnePlus 15R Compare | 92.7 | 95.7 | 98.6 | 89.9 | 94.7 | 95.9 | 99.5 | 93 |
| Apple iPhone Pre-Owned Excellent 16 Pro 5G Compare | 99.3 | 99.4 | 88.8 | 98.4 | 86.2 | 97.4 | 94.5 | 98 |
| 8849 Tank 8849 Tank 3 5G Rugged Compare | 92.7 | 86.6 | 70.5 | 92.7 | 96.9 | 84.7 | 87.6 | 92.6 |