Acer Predator Z57 57in MiniLED Curved 1000R 57" Black Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
Specifications
Full Specifications
Display
| Size | 57" |
| Resolution | 7680 x 2160 |
| Panel Type | MiniLED |
| Aspect Ratio | 32:9 |
| Curved | Yes |
| Curvature | 1000 |
Performance
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Response Time | 1 |
| Adaptive Sync | FreeSync |
Color & HDR
| Brightness | 400 nits |
| HDR | HDR1000 |
| HDR Support | HDR1000 |
Connectivity
| HDMI Ports | 2 |
| Speakers | Yes |
Features
| Weight | 18.3 kg / 40.3 lbs |
Value & Pricing
Price History
vs Competition
| Spec | Acer Predator Z57 57in MiniLED Curved 1000R 57" | LG UltraGear LG - UltraGear 27" IPS Dual Mode (4K UHD 180Hz, | Samsung Odyssey Neo Samsung - 57" Odyssey Neo G9 Dual 4K UHD Quantum | MSI MAG MSI MAG 321CUP QD-OLED 31.5" 4K HDR 165 Hz Curved | ASUS ROG Swift ASUS ROG Swift 32" 4K OLED Gaming Monitor PG32UCDP | Apple Studio Display Apple - Studio Display - Standard glass - |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 57 | 27 | 57 | 32 | 32 | 27 |
| Resolution | 7680 x 2160 | 3840 x 2160 | 7680 x 2160 | 3840 x 2160 | 3840 x 2160 | 5120 x 2880 |
| Panel Type | MiniLED | IPS | VA | OLED | OLED | IPS |
| Refresh Rate | 120 | 180 | 240 | 165 | 240 | 60 |
| Response Time Ms | 1 | 1 | 1 | 0 | - | - |
| Adaptive Sync | FreeSync | G-Sync Compatible | FreeSync Premium Pro | G-Sync Compatible | G-Sync Compatible | - |
| Hdr | HDR1000 | HDR400 | HDR10+ | HDR400 | HDR10 | ✗ |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |
| Product | Color | Compact | Display | Feature | Ergonomic | Performance | Connectivity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Acer Predator Z57 57in MiniLED Curved 1000R 57" | 92 | 40.8 | 99.6 | 97.2 | 27.8 | 88.5 | 84.5 |
| LG UltraGear 27" Dual Mode Compare | 89.8 | 80.4 | 90.5 | 82.4 | 96.5 | 94.1 | 99.9 |
| Samsung Odyssey Neo G9 57" Dual Compare | 99.4 | 50.4 | 99.6 | 82.4 | 87.8 | 96.3 | 99.4 |
| MSI MAG 321cup Qd-oled 31.5" Compare | 99 | 8.2 | 98.7 | 97.2 | 96.5 | 99.8 | 89.4 |
| ASUS ROG Swift 32" Compare | 99.9 | 72.4 | 98.7 | 82.4 | 87.8 | 81.3 | 96.7 |
| Apple Studio Display Studio Display Standard glass Tilt-adjustable stand Compare | 96.7 | 80.4 | 99.4 | 99.6 | 72.3 | 22.5 | 96 |