ASUS 15" 2025 Lightweight Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
- Strong screen (66th percentile) 93th
Cons
- Below average ram (10th percentile) 11th
- Below average storage (16th percentile) 17th
- Below average cpu (16th percentile) 18th
- Below average gpu (18th percentile) 21th
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | Intel N-Series N305 |
| Cores | 8 |
| L3 Cache | 6 MB |
Graphics
| GPU | Intel |
| Type | integrated |
Memory & Storage
| RAM | 8 GB |
| RAM Generation | DDR4 |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | SSD |
Display
| Size | 15" |
| Resolution | 1920 (Full HD) |
| Panel | OLED |
Connectivity
| HDMI | HDMI |
| Wi-Fi | WiFi 6 |
Physical
| Weight | 2.1 kg / 4.7 lbs |
| OS | Windows 11 |
Value & Pricing
Price History
vs Competition
| Spec | ASUS 15" 2025 Lightweight | Samsung Galaxy Book5 Pro Samsung - Galaxy Book5 Pro - Copilot+ PC - 14" 3K | Apple MacBook Air Apple 13" MacBook Air (M4, Sky Blue) | Lenovo Yoga Lenovo - Yoga 7 2-in-1 - Copilot+ PC - 14" 2K OLED | Dell Plus Dell - Plus - 14" 2K 2-in-1 Touchscreen Laptop - | HP OmniBook X Flip HP - OmniBook X Flip 2-in-1 - Copilot+ PC - 14" 2K |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | Intel N-Series N305 | Intel Core Ultra 7 Series 2 | Apple M4 | AMD Ryzen AI 5 340 | Intel Core Ultra 7 256V | Intel Core Ultra 5 226V |
| RAM (GB) | 8 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 |
| Storage (GB) | 256 | 512 | 256 | 512 | 1000 | 512 |
| Screen | 15" 1920x1080 | 14" 2880x1800 | 13.6" 2560x1664 | 14" 1920x1200 | 14" 1920x1200 | 14" 1920x1200 |
| GPU | Intel | Intel Arc Graphics | Apple M4 8-core | AMD Radeon 840 | Intel Arc Graphics | Intel Arc Graphics |
| OS | Windows 11 | Windows 11 Home | macOS Sequoia 15.1 | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home |
| Weight (kg) | 2.1 | 1.2 | 1.2 | 1.4 | 1.6 | 1.4 |
| Battery (Wh) | - | - | 53 | 70 | - | - |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |
| Product | Cpu | Gpu | Ram | Port | Screen | Compact | Storage | User Sentiment | Reliability | Social Proof |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ASUS 15" 2025 Lightweight | 18.1 | 20.6 | 17.4 | 50.1 | 70 | 51.6 | 28.3 | 11.3 | 55.8 | 92.6 |
| Samsung Galaxy Book5 Pro Galaxy Book5 Pro 14" 3K Compare | 69 | 66.6 | 60.9 | 93.6 | 93.5 | 84.9 | 49.1 | 91.9 | 75.6 | 97.4 |
| Apple MacBook Air 13" Compare | 75.1 | 20.6 | 44.1 | 75 | 85.4 | 90.2 | 28.3 | 67.3 | 94.8 | 99.4 |
| Lenovo Yoga 7 2-in-1 14" 2K Compare | 60 | 61.8 | 71.7 | 99.5 | 76.1 | 80 | 49.1 | 91.9 | 75.6 | 97.4 |
| Dell Plus Plus 14" 2K 2-in-1 Compare | 69 | 66.6 | 72.4 | 97.2 | 52.1 | 74.6 | 72.3 | 99.1 | 30.5 | 97.4 |
| HP OmniBook X Flip OmniBook X Flip 2-in-1 14" 2K Touch-Screen Compare | 62.6 | 66.6 | 72.4 | 96.8 | 66.4 | 80.5 | 49.1 | 67.3 | 30.5 | 97.4 |