Lenovo IdeaCentre Tower Luna Grey 2025 Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | AMD Ryzen AI 7 350 |
| Cores | 8 |
| Frequency | 2.0 GHz |
| L3 Cache | 8 MB |
Graphics
| GPU | 860 |
| Type | discrete |
Memory & Storage
| RAM | 32 GB |
| RAM Generation | DDR5 |
| Storage | 1000 GB |
| Storage Type | SSD |
Build
| Form Factor | Tower |
| PSU | 260 |
| Weight | 4.1 kg / 9.1 lbs |
Connectivity
| USB-C Ports | 1 |
| USB Ports | 7 |
| HDMI | 1x HDMI |
| DisplayPort | 1x DisplayPort |
| Wi-Fi | WiFi 6 |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | 1x Ethernet |
System
| OS | Windows 11 Home |
Value & Pricing
Price History
vs Competition
| Spec | Lenovo IdeaCentre Tower | Dell Tower Plus Dell Tower Plus Desktop Computer | HP OmniDesk HP - OmniDesk Desktop - Intel Core Ultra 7 265F | MSI Aegis MSI Gaming Desktop PC Aegis RS2 AI A2NVP7-1480US | Acer Nitro Acer Nitro 60 Desktop Computer | ASUS ROG ASUS - ROG GM700 Gaming Desktop - AMD Ryzen 7 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | AMD Ryzen AI 7 350 | Intel Core Ultra 7 265 | Intel Core Ultra 7 265F | Intel Core Ultra 7 | AMD Ryzen 9 7900 | AMD Ryzen 7 8700F |
| RAM (GB) | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 |
| Storage (GB) | 1000 | 1024 | 1024 | 2048 | 2048 | 1000 |
| GPU | AMD Radeon 860 | NVIDIA GeForce RTX 5070 | NVIDIA GeForce RTX 5060 | NVIDIA GeForce RTX 5070 | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti | NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti |
| Form Factor | Tower | mid-tower | Desktop | Desktop | Desktop | Desktop |
| Psu W | 260 | 750 | 400 | 750 | 850 | 600 |
| OS | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |
| Product | Cpu | Gpu | Ram | Port | Storage | Reliability | Social Proof |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lenovo IdeaCentre Tower | 58.6 | 50.8 | 88.5 | 97.6 | 59.3 | 71.9 | 98.4 |
| Dell Tower Plus Tower Plus Compare | 89.7 | 81 | 86.3 | 99.9 | 66.2 | 71.9 | 86.2 |
| HP OmniDesk OmniDesk Compare | 87.5 | 69.9 | 88.5 | 99.6 | 66.2 | 71.9 | 97.6 |
| MSI Aegis Gaming Desktop PC RS2 AI Compare | 96.5 | 81 | 91.3 | 99.8 | 93.1 | 41.2 | 78.3 |
| Acer Nitro 60 Compare | 86.8 | 84.7 | 79.5 | 77 | 93.1 | 36.1 | 87.1 |
| ASUS ROG GM700 Gaming Compare | 71.3 | 74.6 | 91.3 | 99.5 | 59.3 | 41.2 | 99.1 |