HP Z2 G1i Small Form Factor Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | Intel Core Ultra 9 285K |
| Cores | 13 |
| Frequency | 3.7 GHz |
| L3 Cache | 36 MB |
Graphics
| GPU | NVIDIA RTX 2000 Ada with 16 GB GDDR6 VRAM |
| Type | discrete |
| VRAM | 48 GB |
| VRAM Type | GDDR6 |
Memory & Storage
| RAM | 32 GB |
| RAM Generation | DDR5 |
| Storage | 1 TB |
| Storage Type | NVMe SSD |
Build
| Form Factor | SFF |
| PSU | 500 |
| Weight | 4.0 kg / 8.8 lbs |
Connectivity
| HDMI | 4x Mini DisplayPort 1.4a Output |
| Bluetooth | No |
System
| OS | Windows 11 Pro High End |
Value & Pricing
Price History
vs Competition
| Spec | HP Z2 G1i Small Form Factor | Dell Alienware Dell Alienware Aurora Gaming Desktop | MSI EdgeXpert MSI EdgeXpert-11SUS AI Supercomputer | Lenovo Legion Lenovo - Legion Tower 5i Gaming Desktop - Intel | Acer Nitro Acer Nitro 60 Desktop Computer | ASUS ROG ROG NUC (2025) Gaming Mini PC with Intel Core |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | Intel Core Ultra 9 285K | Intel Core Ultra 9 285K | NVIDIA GB | Intel Core Ultra 7 265F | AMD Ryzen 9 7900 | Intel Core Ultra 9 |
| RAM (GB) | 32 | 32 | 128 | 32 | 32 | 32 |
| Storage (GB) | 1024 | 2048 | 4096 | 1000 | 2048 | 2048 |
| GPU | NVIDIA RTX 2000 Ada with 16 GB GDDR6 VRAM | NVIDIA GeForce RTX 5080 | NVIDIA | NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti | NVIDIA GeForce RTX 5080 |
| Form Factor | SFF | Desktop | Mini | mid-tower | Desktop | Mini |
| Psu W | 500 | 1000 | 240 | 500 | 850 | 330 |
| OS | Windows 11 Pro High End | Windows 11 Home | NVIDIA DGX OS | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |
| Product | Cpu | Gpu | Ram | Port | Storage | Reliability |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HP Z2 G1i Small Form Factor | 97.8 | 95 | 79.5 | 44.9 | 76.4 | 71.9 |
| Dell Alienware Aurora Gaming Compare | 97.8 | 87.9 | 86.3 | 99.4 | 93.1 | 71.9 |
| MSI EdgeXpert EdgeXpert-11SUS AI Supercomputer Compare | 99.1 | 95 | 99.1 | 91.1 | 98 | 41.2 |
| Lenovo Legion Tower 5i Gaming Compare | 87.5 | 74.6 | 88.5 | 99.4 | 59.3 | 71.9 |
| Acer Nitro 60 Compare | 86.8 | 84.7 | 79.5 | 77 | 93.1 | 36.1 |
| ASUS ROG NUC Gaming Compare | 92.2 | 87.9 | 79.5 | 85.7 | 93.1 | 41.2 |