Nikon Z7 II Black Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
- Below average sensor (29th percentile)
- Below average video (30th percentile)
Specifications
Full Specifications
Sensor
| Type | 35.9 x 23.9 mm (Full-Frame) CMOS |
| Size | Full Frame |
| Megapixels | 45.7 |
| ISO Range | 64 |
| Processor | Dual EXPEED 6 |
Autofocus
| AF Points | 493 |
| AF Type | Phase Detection: 493 |
| Eye AF | Yes |
Shooting
| Burst (Mechanical) | 10 |
| Max Shutter | 1/8000 |
| Electronic Shutter | Yes |
Video
| Max Resolution | 4K |
| 10-bit | Yes |
| Log Profile | Yes |
| Codec | H.264 |
Display & EVF
| Screen Size | 3.2 |
| Touchscreen | Yes |
| Articulating | No |
| EVF Resolution | 3690000 |
Build
| Weight | 0.6 kg / 1.4 lbs |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | USB-C |
| HDMI | Mini-HDMI |
| Hot Shoe | Yes |
vs Competition
| Spec | Nikon Z7 II | Canon EOS R Canon EOS R6 Mark II Mirrorless Camera | Fujifilm X-H FUJIFILM X-H2 Mirrorless Camera | Sony Alpha Sony a7R V Mirrorless Camera | Panasonic Lumix GH Panasonic LUMIX GH7 Mirrorless Camera with 12-35mm | OM System OM OM SYSTEM OM-1 Mark II Mirrorless Camera |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Type | Mirrorless | Mirrorless | Mirrorless | Mirrorless | Mirrorless | Mirrorless |
| Sensor | 45.7MP Full Frame | 24.2MP Full Frame | 40.2MP APS-C | 61MP Full Frame | 25.2MP Four Thirds | 22.9MP Micro Four Thirds |
| AF Points | 493 | 1053 | 425 | 693 | 315 | 1053 |
| Burst FPS | 10 | 40 | 20 | 10 | 75 | 120 |
| Video | 4K | 4K @60fps | 8K @60fps | 8K @60fps | 5K | 4K @60fps |
| IBIS | true | true | true | true | true | true |
| Weather Sealed | false | true | true | false | false | true |
| Weight (g) | 635 | 590 | 590 | 726 | 726 | 62 |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |
| Product | Af | Evf | Build | Burst | Video | Sensor | Battery | Display | Connectivity | Social Proof | Stabilization |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nikon Z7 II | 96.3 | 97.5 | 78.8 | 76.7 | 82.6 | 98.9 | 48.1 | 87 | 96.1 | 92.4 | 90 |
| Canon EOS R 6 Mark II Compare | 99.1 | 96.2 | 96.8 | 95.9 | 89.9 | 94.9 | 99.4 | 95.6 | 96.1 | 98 | 90 |
| Fujifilm X-H 2 Compare | 95.6 | 99 | 87.2 | 92.1 | 100 | 92.3 | 99 | 95.6 | 96.1 | 98 | 98.9 |
| Sony Alpha a7R V Compare | 97.7 | 99.3 | 81.9 | 82.9 | 99 | 99.5 | 97.5 | 87 | 96.1 | 95 | 99.6 |
| Panasonic Lumix GH 7 Compare | 94.2 | 96.2 | 81.9 | 98 | 94.8 | 73.1 | 96.4 | 87 | 96.1 | 98 | 99.4 |
| OM System OM 1 Mark II Compare | 98.7 | 98.4 | 75.7 | 99 | 86.1 | 72.3 | 98.1 | 95.6 | 96.1 | 98 | 99.8 |