Hisense QD7 Mini-LED Hisense - 85" Class QD7 Series MiniLED QLED 4K UHD Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
Specifications
Full Specifications
Display
| Size | 85" |
| Resolution | 4K (2160p) |
| Panel Type | Mini-LED QLED |
| Backlight | Full Array Local Dimming |
| Curved | No |
| Year | 2025 |
Picture Quality
| Motion Tech | Clear Action 480 |
| Processor | Quantum HDR |
HDR
| HDR Formats | Dolby Vision, HDR10+, HLG |
| Dolby Vision | Yes |
| HDR10+ | Yes |
| HLG | Yes |
Gaming
| Refresh Rate | 144 Hz |
| VRR | FreeSync Premium |
| Game Mode | Yes |
Smart TV
| Platform | Fire TV |
| Voice Assistant | Alexa |
| Screen Mirroring | Apple AirPlay |
| Works With | Amazon Alexa, Apple Home |
Audio
| Dolby Atmos | Yes |
| Surround Sound | Dolby Atmos, DTS Virtual:X |
| eARC | Yes |
Connectivity
| HDMI Ports | 4 |
| HDMI Version | 2.1 |
| USB Ports | 2 |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Bluetooth | 5 |
| Ethernet | Yes |
| Optical Audio | Yes |
| VESA Mount | 600x400 |
Power & Size
| Energy Star | No |
| Annual Energy | 460 |
| Weight | 36.4 kg / 80.2 lbs |
Value & Pricing
vs Competition
| Spec | Hisense QD7 Mini-LED Hisense - 85" Class QD7 Series MiniLED QLED 4K UHD | Sony BRAVIA 5 Sony BRAVIA 5 98" 4K HDR Smart Mini-LED TV | LG OLED evo - G5 series LG - 77" Class G5 Series OLED evo AI 4K UHD Smart | Hisense U65QF Mini-LED Hisense - 75" Class U6 Series MiniLED QLED UHD 4K | Samsung S95 Samsung S95F 77" 4K HDR Smart OLED TV | Roku Mini-LED QLED 4K - Pro Roku - 55" Class Pro Series 4K QLED Mini-LED Smart |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 85 | 98 | 77 | 75 | 77 | 55 |
| Resolution | 4K (2160p) | 3840x2160 | 3840x2160 | 3840x2160 | 3840x2160 | 3840x2160 |
| Panel Type | Mini-LED QLED | Mini-LED | OLED | Mini-LED QLED | OLED | Mini-LED QLED |
| Refresh Rate | 144 | 120 | 120 | 144 | 120 | 120 |
| Hdr | Dolby Vision, HDR10+, HLG | Dolby Vision, HDR10, HLG | Dolby Vision, HDR10, HLG | Dolby Vision, HDR10+, HLG | HDR10+ | Dolby Vision, HDR10+, HLG |
| Smart Platform | Fire TV | Google TV | webOS | Fire TV | Tizen | Roku TV |
| Dolby Vision | true | true | true | true | false | true |
| Dolby Atmos | true | false | true | true | true | true |
| Hdmi Version | 2.1 | 2.1 | 2.1 | 2.1 | 2.1 | 2.1 |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |