Samsung S95 Samsung S95F 55" 4K HDR Smart OLED TV Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
Specifications
Full Specifications
Display
| Size | 55" |
| Resolution | 3840 (4K UHD) |
| Panel Type | OLED |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Curved | No |
| Year | 2025 |
Picture Quality
| Contrast Ratio | Near Infinite (Black Pixels Emit |
| Color Gamut | Not Specified by Manufacturer |
| Motion Tech | Motion Xcelerator 165Hz |
| Processor | NQ4 AI Gen3 Processor |
HDR
| HDR Formats | HDR10+ |
| Dolby Vision | No |
| HDR10+ | Yes |
| HLG | No |
Gaming
| Refresh Rate | 120 Hz |
| VRR | FreeSync Premium Pro |
| ALLM | Yes |
Smart TV
| Platform | Tizen |
| Voice Assistant | Google Assistant, Alexa, Bixby |
| Screen Mirroring | SmartThings |
| Works With | Google Home, SmartThings |
Audio
| Dolby Atmos | Yes |
| Surround Sound | Dolby Atmos |
| eARC | Yes |
Connectivity
| HDMI Ports | 4 |
| USB Ports | 3 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 5 |
| Bluetooth | 5.3 |
| Ethernet | Yes |
| Optical Audio | Yes |
| VESA Mount | 400x300 |
Power & Size
| Energy Star | Yes |
| Annual Energy | 246 |
| Weight | 13.8 kg / 30.4 lbs |
Value & Pricing
vs Competition
| Spec | Samsung S95 Samsung S95F 55" 4K HDR Smart OLED TV | Sony BRAVIA 5 Sony BRAVIA 5 98" 4K HDR Smart Mini-LED TV | LG OLED evo - G5 series LG - 77" Class G5 Series OLED evo AI 4K UHD Smart | Hisense U65QF Mini-LED Hisense - 75" Class U6 Series MiniLED QLED UHD 4K | Samsung Neo QLED Samsung QN800D 75" 8K HDR Smart Neo QLED Mini-LED | Roku Mini-LED QLED 4K - Pro Roku - 55" Class Pro Series 4K QLED Mini-LED Smart |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 55 | 98 | 77 | 75 | 75 | 55 |
| Resolution | 3840x2160 | 3840x2160 | 3840x2160 | 3840x2160 | 7680x4320 | 3840x2160 |
| Panel Type | OLED | Mini-LED | OLED | Mini-LED QLED | Mini-LED | Mini-LED QLED |
| Refresh Rate | 120 | 120 | 120 | 144 | 120 | 120 |
| Hdr | HDR10+ | Dolby Vision, HDR10, HLG | Dolby Vision, HDR10, HLG | Dolby Vision, HDR10+, HLG | HDR10+, HLG | Dolby Vision, HDR10+, HLG |
| Smart Platform | Tizen | Google TV | webOS | Fire TV | Tizen | Roku TV |
| Dolby Vision | false | true | true | true | false | true |
| Dolby Atmos | true | false | true | true | true | true |
| Hdmi Version | - | 2.1 | 2.1 | 2.1 | 2.1 | 2.1 |