TCL QD Mini LED - QM7K TCL - 65" Class QM7K Series 4K UHD HDR QD Mini LED Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
Specifications
Full Specifications
Display
| Size | 65" |
| Resolution | 4K (2160p) |
| Panel Type | Mini-LED QLED |
| Backlight | Full Array Local Dimming |
| Curved | No |
| Year | 2025 |
Picture Quality
| Motion Tech | Motion Rate 480 |
| Processor | 4K HDR Pro |
HDR
| HDR Formats | Dolby Vision, HDR10+, HLG |
| Dolby Vision | Yes |
| HDR10+ | Yes |
| HLG | Yes |
Gaming
| Refresh Rate | 144 Hz |
| VRR | FreeSync Premium Pro |
| ALLM | Yes |
| Game Mode | Yes |
Smart TV
| Platform | Google TV |
| Voice Assistant | Google Assistant, Alexa |
| Screen Mirroring | Apple AirPlay 2 |
| Works With | Amazon Alexa, Google Home, Apple Home |
Audio
| Dolby Atmos | Yes |
| Surround Sound | Dolby Atmos, IMAX Enhanced, Dolby Digital Plus, Dolby Digital, DTS:X, DTS Virtual:X |
| eARC | Yes |
Connectivity
| HDMI Ports | 4 |
| HDMI Version | 2.1 |
| USB Ports | 2 |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Bluetooth | 5.4 |
| Ethernet | Yes |
| VESA Mount | 300x300 |
Power & Size
| Power | 337 |
| Energy Star | No |
| Annual Energy | 337 |
| Weight | 18.0 kg / 39.6 lbs |
Value & Pricing
vs Competition
| Spec | TCL QD Mini LED - QM7K TCL - 65" Class QM7K Series 4K UHD HDR QD Mini LED | Sony BRAVIA 5 Sony BRAVIA 5 98" 4K HDR Smart Mini-LED TV | LG OLED evo - G5 series LG - 77" Class G5 Series OLED evo AI 4K UHD Smart | Hisense U65QF Mini-LED Hisense - 75" Class U6 Series MiniLED QLED UHD 4K | Samsung S95 Samsung S95F 77" 4K HDR Smart OLED TV | Roku Mini-LED QLED 4K - Pro Roku - 55" Class Pro Series 4K QLED Mini-LED Smart |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 65 | 98 | 77 | 75 | 77 | 55 |
| Resolution | 4K (2160p) | 3840x2160 | 3840x2160 | 3840x2160 | 3840x2160 | 3840x2160 |
| Panel Type | Mini-LED QLED | Mini-LED | OLED | Mini-LED QLED | OLED | Mini-LED QLED |
| Refresh Rate | 144 | 120 | 120 | 144 | 120 | 120 |
| Hdr | Dolby Vision, HDR10+, HLG | Dolby Vision, HDR10, HLG | Dolby Vision, HDR10, HLG | Dolby Vision, HDR10+, HLG | HDR10+ | Dolby Vision, HDR10+, HLG |
| Smart Platform | Google TV | Google TV | webOS | Fire TV | Tizen | Roku TV |
| Dolby Vision | true | true | true | true | false | true |
| Dolby Atmos | true | false | true | true | true | true |
| Hdmi Version | 2.1 | 2.1 | 2.1 | 2.1 | 2.1 | 2.1 |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |