MSI MSI - EdgeXpert Mini Desktop - Arm 20 core - 128GB Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | ARM |
| Cores | 20 |
| Frequency | 3.8 GHz |
Graphics
| GPU | Graphics |
| Type | discrete |
| VRAM | 48 GB |
| VRAM Type | GDDR6 |
Memory & Storage
| RAM | 128 GB |
| RAM Generation | DDR5 |
| Storage | 4 TB |
| Storage Type | SSD |
Build
| Form Factor | Mini |
| PSU | 240 |
| Weight | 1.2 kg / 2.6 lbs |
Connectivity
| USB Ports | 4 |
| HDMI | 1x HDMI |
| DisplayPort | 3x DisplayPort |
| Wi-Fi | WiFi 7 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Ethernet | 1x Ethernet |
System
| OS | NVIDIA DGX OS |
Value & Pricing
vs Competition
| Spec | MSI MSI - EdgeXpert Mini Desktop - Arm 20 core - 128GB | HP OMEN HP OMEN 45L Gaming Desktop, Intel Core Ultra 7 | Dell Dell Tower Plus Desktop Computer | Lenovo Lenovo Legion T7 34IAS10 90Y6003JUS Gaming Desktop | Apple Mac Studio Apple - Mac Studio - M3 Ultra - 1TB SSD - Silver | CLX CLX - Horus Gaming Desktop - AMD Ryzen 9 9950X - |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | ARM | Intel Core Ultra 7 265K | Intel Core Ultra 7 265 | Intel Core Ultra 9 285K | Apple M3 Ultra | AMD Ryzen 9 9950X |
| RAM (GB) | 128 | 32 | 32 | 64 | 96 | 96 |
| Storage (GB) | 4096 | 2048 | 1024 | 2048 | 1000 | 10048 |
| GPU | NVIDIA Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5080 | NVIDIA GeForce RTX 5070 | NVIDIA GeForce RTX 5080 | Apple M3 Ultra 60-core | NVIDIA GeForce RTX 5080 |
| Form Factor | Mini | Desktop | Tower | Tower | - | Mid Tower |
| Psu W | 240 | 850 | 750 | - | - | 850 |
| OS | NVIDIA DGX OS | Windows 11 Pro | Windows 11 Home | Windows 11 Pro | macOS | Windows 11 Home |
| Product | Cpu | Gpu | Ram | Port | Storage | Reliability | Social Proof |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSI MSI - EdgeXpert Mini Desktop - Arm 20 core - 128GB | 99 | 96.6 | 98.9 | 96.9 | 97.5 | 51.7 | 83.5 |
| HP OMEN HP OMEN 45L Gaming Desktop, Intel Core Ultra 7 | 95.6 | 90.6 | 76.4 | 87.6 | 91.2 | 77.1 | 99.6 |
| Dell Dell Tower Plus Desktop Computer | 87.4 | 82 | 84.7 | 99.8 | 72.2 | 77.1 | 74.9 |
| Lenovo Lenovo Legion T7 34IAS10 90Y6003JUS Gaming Desktop | 97.3 | 90.6 | 97.3 | 47.7 | 84.7 | 77.1 | 76.9 |
| Apple Mac Studio Apple - Mac Studio - M3 Ultra - 1TB SSD - Silver | 98.7 | 9.3 | 96.9 | 99.6 | 53.1 | 99.1 | 83.8 |
| CLX CLX - Horus Gaming Desktop - AMD Ryzen 9 9950X - | 98.4 | 90.6 | 98.5 | 99.9 | 99.3 | 20.5 | 76.1 |