Lenovo ThinkCentre Lenovo ThinkCentre M75q Tiny Computer R5 Pro Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | AMD Ryzen 5 PRO 5650GE |
| Cores | 6 |
| Frequency | 3.9 GHz |
| L3 Cache | 16 MB |
Graphics
| GPU | AMD Radeon |
| Type | integrated |
Memory & Storage
| RAM | 8 GB |
| RAM Generation | DDR4 |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | SSD |
Build
| Form Factor | Mini |
| PSU | 65 |
| Weight | 1.3 kg / 2.8 lbs |
Connectivity
| USB Ports | 5 |
| HDMI | 1 x HDMI 1.4 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
System
| OS | Windows 11 Pro |
Value & Pricing
Price History
vs Competition
| Spec | Lenovo ThinkCentre Lenovo ThinkCentre M75q Tiny Computer R5 Pro | HP OMEN HP OMEN 45L Gaming Desktop, Intel Core Ultra 7 | MSI MSI - EdgeXpert Mini Desktop - Arm 20 core - 128GB | Dell Dell Tower Plus Desktop Computer | Lenovo Lenovo Legion T7 34IAS10 90Y6003JUS Gaming Desktop | CLX CLX - Horus Gaming Desktop - AMD Ryzen 9 9950X - |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | AMD Ryzen 5 PRO 5650GE | Intel Core Ultra 7 265K | ARM | Intel Core Ultra 7 265 | Intel Core Ultra 9 285K | AMD Ryzen 9 9950X |
| RAM (GB) | 8 | 32 | 128 | 32 | 64 | 96 |
| Storage (GB) | 256 | 2048 | 4096 | 1024 | 2048 | 10048 |
| GPU | AMD Radeon | NVIDIA GeForce RTX 5080 | NVIDIA Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5070 | NVIDIA GeForce RTX 5080 | NVIDIA GeForce RTX 5080 |
| Form Factor | Mini | Desktop | Mini | Tower | Tower | Mid Tower |
| Psu W | 65 | 850 | 240 | 750 | - | 850 |
| OS | Windows 11 Pro | Windows 11 Pro | NVIDIA DGX OS | Windows 11 Home | Windows 11 Pro | Windows 11 Home |