Lenovo IdeaPad 2-in-1 Series 14" IdeaPad 5 2-in-1 Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
- Strong gpu (98th percentile) 96th
- Strong compact (77th percentile) 76th
- Strong reliability (75th percentile) 75th
Cons
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | AMD Ryzen AI 5 340 |
| Cores | 6 |
| Frequency | 2.0 GHz |
| L3 Cache | 8 MB |
Graphics
| GPU | Graphics |
| Type | integrated |
| VRAM | 48 GB |
| VRAM Type | GDDR6 |
Memory & Storage
| RAM | 16 GB |
| RAM Generation | LPDDR5X |
| Storage | 512 GB |
| Storage Type | NVMe SSD |
Display
| Size | 14" |
| Resolution | 1920 (Full HD) |
| Panel | IPS |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Brightness | 300 nits |
Connectivity
| HDMI | HDMI® 1.4 (supports resolution up to 4K@30Hz) |
| Wi-Fi | WiFi 7 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
Physical
| Weight | 1.6 kg / 3.5 lbs |
| Battery | 57 Wh |
| OS | Windows 11 Home |