HP 15.6" Full HD LED Notebook,AMD Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
- Below average storage (12th percentile) 16th
- Below average cpu (16th percentile) 22th
- Below average screen (16th percentile) 27th
- Below average reliability (27th percentile) 31th
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | AMD Ryzen 5 7520U |
| Cores | 4 |
| Frequency | 4.3 GHz |
| L3 Cache | 4 MB |
Graphics
| GPU | AMD Ryzen Z1 Extreme |
| Type | discrete |
Memory & Storage
| RAM | 16 GB |
| RAM Generation | DDR5 |
| Storage | 256 GB |
Display
| Size | 15.6" |
| Resolution | 1920 (Full HD) |
Connectivity
| HDMI | 1 x HDMI |
| Bluetooth | Yes |
Physical
| OS | Windows 11 Pro |
Value & Pricing
vs Competition
| Spec | HP 15.6" Full HD LED Notebook,AMD | Apple MacBook Air 13-inch MacBook Air - Apple M5 chip with 10-core | Lenovo Yoga Lenovo - Yoga Slim 9i - Copilot+ PC - 14" 4K 120Hz | ASUS ZenBook ASUS - Zenbook 14 14" FHD+ OLED Touch Screen | Samsung Galaxy Book5 Pro Samsung - Galaxy Book5 Pro - Copilot+ PC - 14" 3K | MSI Prestige MSI - Prestige 13”AI+ - Ukiyoe Edition 13.3"OLED |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | AMD Ryzen 5 7520U | Apple M5 | Intel Core Ultra 7 258V | Intel Core Ultra 9 Series 2 | Intel Core Ultra 7 Series 2 | Intel Core Ultra 7 258V |
| RAM (GB) | 16 | 24 | 32 | 32 | 32 | 32 |
| Storage (GB) | 256 | 1000 | 1000 | 1000 | 1000 | 1000 |
| Screen | 15.6" 1920x1080 | 13.6" 2560x1664 | 14" 3840x2400 | 14" 1920x1200 | 14" 2880x1800 | 13.3" 2880x1800 |
| GPU | AMD Ryzen Z1 Extreme | Apple M5 10-core | Intel Arc Graphics | Intel Arc Graphics | Intel Arc Graphics | Intel Arc Graphics |
| OS | Windows 11 Pro | Mac OS | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home |
| Weight (kg) | - | 1.2 | 1.2 | 1.3 | 1.2 | 1 |
| Battery (Wh) | - | - | 75 | 75 | - | - |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |
| Product | Cpu | Gpu | Ram | Port | Screen | Compact | Storage | Reliability | Social Proof |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| HP 15.6" Full HD LED Notebook,AMD | 15.8 | 71.1 | 60.9 | 41.9 | 27.3 | 37.7 | 21.7 | 30.5 | 45.6 |
| Apple MacBook Air 13-inch M5 chip Compare | 82.9 | 20.6 | 68.5 | 56.9 | 79.4 | 90.6 | 72.3 | 94.8 | 90.2 |
| Lenovo Yoga Slim 9i 14" Compare | 65.7 | 66.6 | 94.6 | 90.6 | 99.9 | 84.7 | 72.3 | 75.6 | 90.3 |
| ASUS ZenBook 14" Compare | 89.2 | 66.6 | 94.1 | 99.3 | 75.6 | 84.5 | 72.3 | 55.8 | 97.4 |
| Samsung Galaxy Book5 Pro Galaxy Book5 Pro 14" 3K Compare | 69 | 66.6 | 86.9 | 90.6 | 93.5 | 84.9 | 72.3 | 75.6 | 96.5 |
| MSI Prestige 13”AI+ Ukiyoe Edition 13.3"OLED Compare | 65.7 | 66.6 | 86.9 | 98.3 | 90.6 | 95.5 | 72.3 | 55.8 | 88.1 |