ASUS Vivobook S16 16" Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
- Strong screen (91th percentile) 94th
- Strong cpu (81th percentile) 88th
- Strong ram (70th percentile) 77th
- Strong port (67th percentile) 70th
Cons
- Below average gpu (18th percentile) 17th
- Below average compact (22th percentile) 21th
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | AMD Ryzen AI 9 365 |
| Cores | 10 |
| Frequency | 2.0 GHz |
| L3 Cache | 16 MB |
Graphics
| GPU | 880M |
| Type | integrated |
| VRAM Type | System Shared |
Memory & Storage
| RAM | 32 GB |
| Storage | 1 TB |
Display
| Size | 16" |
| Resolution | 3200 |
| Panel | OLED |
Connectivity
| HDMI | HDMI 2.1 |
| Wi-Fi | WiFi 6 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
Physical
| Battery | 75 Wh |
| OS | Windows 11 Home |
Value & Pricing
Price History
vs Competition
| Spec | ASUS Vivobook S16 16" | Apple MacBook Pro Apple 14" MacBook Pro (M5, Nano-Texture Glass, | Lenovo Yoga Lenovo - Yoga Slim 9i - Copilot+ PC - 14" 4K 120Hz | Samsung Galaxy Book5 Pro Samsung - Galaxy Book5 Pro - Copilot+ PC - 14" 3K | MSI Prestige MSI - Prestige 13”AI+ - Ukiyoe Edition 13.3"OLED | Microsoft Surface Laptop Microsoft - Surface Laptop - 13.8" 2K Touchscreen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | AMD Ryzen AI 9 365 | Apple M5 | Intel Core Ultra 7 258V | Intel Core Ultra 7 Series 2 | Intel Core Ultra 7 258V | Qualcomm Snapdragon X Plus X1P-64-100 |
| RAM (GB) | 32 | 24 | 32 | 32 | 32 | 32 |
| Storage (GB) | 1024 | 2048 | 1000 | 1000 | 1000 | 1000 |
| Screen | 16" 3200x2000 | 14.2" 3024x1964 | 14" 3840x2400 | 14" 2880x1800 | 13.3" 2880x1800 | 13.8" 2304x1536 |
| GPU | AMD Radeon Graphics 880M | Apple (10-Core) | Intel Arc Graphics | Intel Arc Graphics | Intel Arc Graphics | Qualcomm X1 |
| OS | Windows 11 Home | macOS | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home |
| Weight (kg) | - | 1.5 | 1.2 | 1.2 | 1 | 1.3 |
| Battery (Wh) | 75 | 72 | 75 | - | - | - |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |
| Product | Cpu | Gpu | Ram | Port | Screen | Compact | Storage | Reliability | Social Proof |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ASUS Vivobook S16 16" | 87.7 | 20.6 | 77.4 | 70.1 | 93.8 | 16.8 | 67.7 | 55.8 | 29.6 |
| Apple MacBook Pro 14" Compare | 82.9 | 20.6 | 68.5 | 90.6 | 96.9 | 73.4 | 95.2 | 94.8 | 95.5 |
| Lenovo Yoga Slim 9i 14" Compare | 65.7 | 66.6 | 94.6 | 90.6 | 99.9 | 84.7 | 72.3 | 75.6 | 90.3 |
| Samsung Galaxy Book5 Pro Galaxy Book5 Pro 14" 3K Compare | 69 | 66.6 | 86.9 | 90.6 | 93.5 | 84.9 | 72.3 | 75.6 | 96.5 |
| MSI Prestige 13”AI+ Ukiyoe Edition 13.3"OLED Compare | 65.7 | 66.6 | 86.9 | 98.3 | 90.6 | 95.5 | 72.3 | 55.8 | 88.1 |
| Microsoft Surface Laptop 13.8" 2K Touchscreen Compare | 95.1 | 42 | 86.9 | 94.7 | 81.2 | 87 | 72.3 | 75.6 | 97.4 |