HP Stream 14" HD Student Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
- Strong compact (78th percentile) 99th
Cons
- Below average screen (3th percentile) 6th
- Below average cpu (9th percentile) 7th
- Below average storage (9th percentile) 17th
- Below average ram (10th percentile) 17th
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | Intel Processor N150 |
| Cores | 4 |
| Frequency | 100 MHz |
| L3 Cache | 6 MB |
Graphics
| GPU | UHD Graphics |
| Type | integrated |
| VRAM | 48 GB |
| VRAM Type | Shared |
Memory & Storage
| RAM | 8 GB |
| RAM Generation | DDR4 |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | SSD |
Display
| Size | 14" |
| Resolution | 1366 |
Connectivity
| HDMI | HDMI |
| Wi-Fi | WiFi 5 |
| Bluetooth | Yes |
Physical
| Weight | 1.5 kg / 3.2 lbs |
| OS | Windows 11 Home |
Value & Pricing
vs Competition
| Spec | HP Stream 14" HD Student | Lenovo Yoga Lenovo - Yoga Slim 7i Aura Edition - Copilot+ PC - | Apple MacBook Air Geek Squad Certified Refurbished MacBook Air 13.3" | ASUS Vivobook ASUS - Vivobook 14 14" FHD+ Laptop - Copilot+ PC - | MSI Cyborg MSI Cyborg - 15.6" GeForce RTX 4050 Laptop GPU - | Acer Predator Acer - Predator Helios 18 AI - 18" 250Hz Gaming |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | Intel Processor N150 | Intel Core Ultra 7 256V | Apple M1 | Snapdragon X | Intel Core i7 13620H | AMD Ryzen 5 1600 |
| RAM (GB) | 8 | 16 | 8 | 16 | 16 | 32 |
| Storage (GB) | 128 | 1000 | 512 | 512 | 512 | 1000 |
| Screen | 14" 1366x768 | 15.3" 2880x1800 | 13.3" 2560x1600 | 14" 1920x1200 | 15.6" 1920x1028 | 18" 2560x1600 |
| GPU | Intel UHD Graphics | Intel Arc Graphics | Intel Plus | Qualcomm X1 | NVIDIA GeForce RTX 4050 | NVIDIA GeForce RTX 5080 |
| OS | Windows 11 Home | Windows 11 Home | macOS Big Sur 11.0 | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home |
| Weight (kg) | 1.5 | 1.5 | 1.3 | 1.5 | 2.2 | 3.5 |
| Battery (Wh) | - | 70 | - | - | - | - |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |
| Product | Cpu | Gpu | Ram | Port | Screen | Compact | Storage | User Sentiment | Reliability | Social Proof |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| HP Stream 14" HD Student | 6.6 | 49.1 | 17.4 | 41.9 | 5.5 | 76.6 | 16.5 | 38.7 | 30.5 | 99.4 |
| Lenovo Yoga Slim 7i Aura Edition 15.3” 3K 120Hz Compare | 69 | 66.6 | 61 | 96.8 | 89.3 | 53.1 | 72.3 | 81.3 | 75.6 | 95.5 |
| Apple MacBook Air Geek Squad Certified Refurbished 13.3" Laptop M1 chip Compare | 48.7 | 54.8 | 5.6 | 90.7 | 77.5 | 93.5 | 49.1 | 0 | 94.8 | 92.6 |
| ASUS Vivobook 14" Compare | 90.6 | 42 | 71.3 | 98.5 | 59.8 | 76.2 | 49.1 | 67.3 | 55.8 | 95.5 |
| MSI Cyborg 15.6" Compare | 73.7 | 77.2 | 67.2 | 70.1 | 56.7 | 29 | 49.1 | 50 | 55.8 | 93.6 |
| Acer Predator Helios 18 AI 18" 250Hz Gaming Laptop 2560 x 1600 -Intel Core Ultra 9 Compare | 41 | 90.9 | 91.6 | 99.7 | 95.2 | 0.8 | 72.3 | 67.3 | 9.1 | 89.3 |