Microsoft Surface Pro Touchscreen 13" 2880 x 1920 Qualcomm Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
- Strong compact (96th percentile) 96th
- Strong cpu (92th percentile) 95th
- Strong screen (84th percentile) 89th
- Strong reliability (75th percentile) 76th
Cons
- Below average storage (26th percentile) 32th
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | Qualcomm Snapdragon X Plus X1P-64-100 |
| Cores | 10 |
| Frequency | 3.4 GHz |
| L3 Cache | 6 MB |
Graphics
| GPU | X1 |
| Type | integrated |
| VRAM Type | Shared |
Memory & Storage
| RAM | 16 GB |
| RAM Generation | DDR5 |
| Storage | 512 GB |
Display
| Size | 13" |
| Resolution | 2880 |
| Panel | LCD |
| Refresh Rate | 120 Hz |
Connectivity
| Wi-Fi | WiFi 7 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
Physical
| Weight | 0.9 kg / 2.0 lbs |
| Battery | 48 Wh |
| OS | Windows 11 Home |
Value & Pricing
Price History
vs Competition
| Spec | Microsoft Surface Pro Touchscreen 13" 2880 x 1920 Qualcomm | Apple MacBook Pro Apple 14" MacBook Pro (M5, Nano-Texture Glass, | ASUS ROG Flow ASUS ROG Flow - AMD Ryzen AI MAX+ 395 AMD Radeon | Lenovo Yoga Lenovo - Yoga Slim 9i - Copilot+ PC - 14" 4K 120Hz | Samsung Galaxy Book5 Pro Samsung - Galaxy Book5 Pro - Copilot+ PC - 14" 3K | MSI Prestige MSI - Prestige 13”AI+ - Ukiyoe Edition 13.3"OLED |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | Qualcomm Snapdragon X Plus X1P-64-100 | Apple M5 | AMD Ryzen AI Max+ 395 | Intel Core Ultra 7 258V | Intel Core Ultra 7 Series 2 | Intel Core Ultra 7 258V |
| RAM (GB) | 16 | 24 | 128 | 32 | 32 | 32 |
| Storage (GB) | 512 | 2048 | 1024 | 1000 | 1000 | 1000 |
| Screen | 13" 2880x1920 | 14.2" 3024x1964 | 13.4" 2560x1600 | 14" 3840x2400 | 14" 2880x1800 | 13.3" 2880x1800 |
| GPU | Qualcomm X1 | Apple (10-Core) | AMD Radeon 8060 | Intel Arc Graphics | Intel Arc Graphics | Intel Arc Graphics |
| OS | Windows 11 Home | macOS | Windows 11 Pro | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home |
| Weight (kg) | 0.9 | 1.5 | 1.2 | 1.2 | 1.2 | 1 |
| Battery (Wh) | 48 | 72 | 70 | 75 | - | - |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |
| Product | Cpu | Gpu | Ram | Port | Screen | Compact | Storage | Reliability | Social Proof |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Microsoft Surface Pro Touchscreen 13" 2880 x 1920 Qualcomm | 95.1 | 42 | 60.9 | 50.1 | 88.5 | 96.4 | 39.9 | 75.6 | 32.3 |
| Apple MacBook Pro 14" Compare | 82.9 | 20.6 | 68.5 | 90.6 | 96.9 | 73.4 | 95.2 | 94.8 | 95.5 |
| ASUS ROG Flow GZ302EA-XS99 Compare | 95.5 | 80.9 | 99.5 | 98.9 | 89.8 | 93.4 | 76.6 | 55.8 | 99.4 |
| Lenovo Yoga Slim 9i 14" Compare | 65.7 | 66.6 | 94.6 | 90.6 | 99.9 | 84.7 | 72.3 | 75.6 | 90.3 |
| Samsung Galaxy Book5 Pro Galaxy Book5 Pro 14" 3K Compare | 69 | 66.6 | 86.9 | 90.6 | 93.5 | 84.9 | 72.3 | 75.6 | 96.5 |
| MSI Prestige 13”AI+ Ukiyoe Edition 13.3"OLED Compare | 65.7 | 66.6 | 86.9 | 98.3 | 90.6 | 95.5 | 72.3 | 55.8 | 88.1 |