Sony FX30 Digital Cinema Gray Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
Specifications
Full Specifications
Sensor
| Type | 23.3 x 15.5 mm (APS-C) CMOS |
| Size | APS-C |
| Megapixels | 26 |
| ISO Range | 100 |
Autofocus
| AF Points | 495 |
| AF Type | VideoPhase Detection: 495 |
Shooting
| Max Shutter | 1/8000 |
| Electronic Shutter | Yes |
Video
| Max Resolution | 4K |
| 10-bit | Yes |
| Log Profile | Yes |
Display & EVF
| Screen Size | 3 |
| Touchscreen | Yes |
| Articulating | Yes |
Build
| Weight | 0.5 kg / 1.2 lbs |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | USB-C |
Value & Pricing
vs Competition
| Spec | Sony FX30 Digital Cinema | Nikon Z Nikon Z9 Mirrorless Camera | Canon EOS R Canon EOS R6 Mark II Mirrorless Camera | Fujifilm X-H FUJIFILM X-H2 Mirrorless Camera | Panasonic Lumix GH Panasonic LUMIX GH7 Mirrorless Camera with 12-35mm | OM System OM OM SYSTEM OM-1 Mark II Mirrorless Camera |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Type | - | Mirrorless | Mirrorless | Mirrorless | Mirrorless | Mirrorless |
| Sensor | 26MP APS-C | 45.7MP Full Frame | 24.2MP Full Frame | 40.2MP APS-C | 25.2MP Four Thirds | 22.9MP Micro Four Thirds |
| AF Points | 495 | 493 | 1053 | 425 | 315 | 1053 |
| Burst FPS | - | 30 | 40 | 20 | 75 | 120 |
| Video | 4K | 8K | 4K @60fps | 8K @60fps | 5K | 4K @60fps |
| IBIS | true | true | true | true | true | true |
| Weather Sealed | false | true | true | true | false | true |
| Weight (g) | 544 | 1179 | 590 | 590 | 726 | 62 |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |
| Product | Af | Evf | Build | Burst | Video | Sensor | Battery | Display | Connectivity | Social Proof | Stabilization |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Sony FX30 Digital Cinema | 95.5 | 42.8 | 78 | 36.3 | 82.6 | 87 | 48.1 | 95.6 | 86.8 | 98 | 90 |
| Nikon Z 9 Compare | 97 | 97.5 | 99.6 | 92.1 | 97.4 | 98.9 | 99.2 | 87 | 96.1 | 92.4 | 90 |
| Canon EOS R 6 Mark II Compare | 99.1 | 96.2 | 96.8 | 95.9 | 89.9 | 94.9 | 99.4 | 95.6 | 96.1 | 98 | 90 |
| Fujifilm X-H 2 Compare | 95.6 | 99 | 87.2 | 92.1 | 100 | 92.3 | 99 | 95.6 | 96.1 | 98 | 98.9 |
| Panasonic Lumix GH 7 Compare | 94.2 | 96.2 | 81.9 | 98 | 94.8 | 73.1 | 96.4 | 87 | 96.1 | 98 | 99.4 |
| OM System OM 1 Mark II Compare | 98.7 | 98.4 | 75.7 | 99 | 86.1 | 72.3 | 98.1 | 95.6 | 96.1 | 98 | 99.8 |