Sony QLED Sony BRAVIA 7 K65XR70 65" 4K HDR Smart QLED Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
Specifications
Full Specifications
Display
| Size | 65" |
| Resolution | 3840 (4K UHD) |
| Panel Type | Mini-LED QLED |
| Backlight | Full Array Local Dimming |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Curved | No |
| Year | 2024 |
Picture Quality
| Motion Tech | XR Motion Clarity |
| Processor | Cognitive Processor XR |
HDR
| HDR Formats | Dolby Vision, HDR10, HLG |
| Dolby Vision | Yes |
| HDR10+ | No |
| HLG | Yes |
Gaming
| Refresh Rate | 120 Hz |
| VRR | VRR |
| ALLM | Yes |
| Game Mode | Yes |
Smart TV
| Platform | Google TV |
| Voice Assistant | Google Assistant |
| Screen Mirroring | Apple AirPlay 2, Chromecast |
| Works With | Google Home |
Audio
| Wattage | 40 |
| Dolby Atmos | No |
| Surround Sound | Dolby Audio, Dolby Atmos |
| eARC | Yes |
Connectivity
| HDMI Ports | 4 |
| HDMI Version | 2.1 |
| USB Ports | 2 |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Bluetooth | 5.3 |
| Ethernet | Yes |
| Optical Audio | Yes |
| VESA Mount | 300x300 |
Power & Size
| Power | 150 |
| Energy Star | No |
| Annual Energy | 478 |
| Weight | 27.1 kg / 59.7 lbs |
Value & Pricing
vs Competition
| Spec | Sony QLED Sony BRAVIA 7 K65XR70 65" 4K HDR Smart QLED | Sony BRAVIA 5 Sony BRAVIA 5 98" 4K HDR Smart Mini-LED TV | LG OLED evo - C5 series LG - 65" Class C5 Series OLED evo AI 4K UHD Smart | Hisense U65QF Mini-LED Hisense - 75" Class U6 Series MiniLED QLED UHD 4K | Samsung Neo QLED Samsung QN800D 75" 8K HDR Smart Neo QLED Mini-LED | Roku Mini-LED QLED 4K - Pro Roku - 55" Class Pro Series 4K QLED Mini-LED Smart |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 65 | 98 | 65 | 75 | 75 | 55 |
| Resolution | 3840x2160 | 3840x2160 | 3840x2160 | 3840x2160 | 7680x4320 | 3840x2160 |
| Panel Type | Mini-LED QLED | Mini-LED | OLED | Mini-LED QLED | Mini-LED | Mini-LED QLED |
| Refresh Rate | 120 | 120 | 120 | 144 | 120 | 120 |
| Hdr | Dolby Vision, HDR10, HLG | Dolby Vision, HDR10, HLG | Dolby Vision, HDR10, HLG | Dolby Vision, HDR10+, HLG | HDR10+, HLG | Dolby Vision, HDR10+, HLG |
| Smart Platform | Google TV | Google TV | webOS | Fire TV | Tizen | Roku TV |
| Dolby Vision | true | true | true | true | false | true |
| Dolby Atmos | false | false | true | true | true | true |
| Hdmi Version | 2.1 | 2.1 | 2.1 | 2.1 | 2.1 | 2.1 |