Sony A95L Sony XR65A95L 65" QD-OLED 4K UHD Smart Google TV Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
Specifications
Full Specifications
Display
| Size | 65" |
| Resolution | 3840 (4K UHD) |
| Panel Type | QD-OLED |
| Backlight | QD-OLED |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Year | 2023 |
Picture Quality
| Processor | Cognitive Processor XR |
HDR
| HDR Formats | HDR 10 |
Gaming
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Response Time | 8.5 |
| Game Mode | Yes |
Smart TV
| Platform | Google TV |
| Voice Assistant | Google Assistant |
| Screen Mirroring | AirPlay |
| Works With |
Audio
| Speaker Config | 2.2 |
| Wattage | 60 |
| Dolby Atmos | Yes |
| Surround Sound | Yes |
Connectivity
| HDMI Ports | 4 |
| USB Ports | 2 |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Optical Audio | Yes |
| VESA Mount | 300x300 |
Value & Pricing
Price History
vs Competition
| Spec | Sony A95L Sony XR65A95L 65" QD-OLED 4K UHD Smart Google TV | Sony BRAVIA 5 Sony BRAVIA 5 98" 4K HDR Smart Mini-LED TV | LG OLED evo - G5 series LG - 77" Class G5 Series OLED evo AI 4K UHD Smart | Hisense U65QF Mini-LED Hisense - 75" Class U6 Series MiniLED QLED UHD 4K | Samsung Neo QLED Samsung QN800D 75" 8K HDR Smart Neo QLED Mini-LED | Roku Mini-LED QLED 4K - Pro Roku - 55" Class Pro Series 4K QLED Mini-LED Smart |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 65 | 98 | 77 | 75 | 75 | 55 |
| Resolution | 3840x2160 | 3840x2160 | 3840x2160 | 3840x2160 | 7680x4320 | 3840x2160 |
| Panel Type | QD-OLED | Mini-LED | OLED | Mini-LED QLED | Mini-LED | Mini-LED QLED |
| Refresh Rate | 120 | 120 | 120 | 144 | 120 | 120 |
| Hdr | HDR 10 | Dolby Vision, HDR10, HLG | Dolby Vision, HDR10, HLG | Dolby Vision, HDR10+, HLG | HDR10+, HLG | Dolby Vision, HDR10+, HLG |
| Smart Platform | Google TV | Google TV | webOS | Fire TV | Tizen | Roku TV |
| Dolby Vision | - | true | true | true | false | true |
| Dolby Atmos | true | false | true | true | true | true |
| Hdmi Version | - | 2.1 | 2.1 | 2.1 | 2.1 | 2.1 |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |