LG LG 32LR655BPUA 32 inch Class LR65 Series LED HD Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
Specifications
Full Specifications
Display
| Size | 31.5" |
| Resolution | 1366 x 768 |
| Panel Type | LCD |
| Backlight | LCD |
| Year | 2024 |
HDR
| HDR Formats | HDR10 |
| Dolby Vision | No |
| HDR10+ | No |
| HLG | No |
Gaming
| Refresh Rate | 60 Hz |
Smart TV
| Platform | webOS |
| Voice Assistant | Alexa |
| Screen Mirroring | Chromecast |
| Works With | Alexa |
Audio
| Speaker Config | 2 |
Power & Size
| Weight | 4.7 kg / 10.4 lbs |
Value & Pricing
vs Competition
| Spec | LG LG 32LR655BPUA 32 inch Class LR65 Series LED HD | Sony BRAVIA 5 Sony BRAVIA 5 98" 4K HDR Smart Mini-LED TV | LG OLED evo - C5 series LG - 65" Class C5 Series OLED evo AI 4K UHD Smart | Hisense U65QF Mini-LED Hisense - 75" Class U6 Series MiniLED QLED UHD 4K | Samsung S95 Samsung S95F 77" 4K HDR Smart OLED TV | Roku Mini-LED QLED 4K - Pro Roku - 55" Class Pro Series 4K QLED Mini-LED Smart |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 31.5 | 98 | 65 | 75 | 77 | 55 |
| Resolution | 1366x768 | 3840x2160 | 3840x2160 | 3840x2160 | 3840x2160 | 3840x2160 |
| Panel Type | LCD | Mini-LED | OLED | Mini-LED QLED | OLED | Mini-LED QLED |
| Refresh Rate | 60 | 120 | 120 | 144 | 120 | 120 |
| Hdr | HDR10 | Dolby Vision, HDR10, HLG | Dolby Vision, HDR10, HLG | Dolby Vision, HDR10+, HLG | HDR10+ | Dolby Vision, HDR10+, HLG |
| Smart Platform | webOS | Google TV | webOS | Fire TV | Tizen | Roku TV |
| Dolby Vision | false | true | true | true | false | true |
| Dolby Atmos | - | false | true | true | true | true |
| Hdmi Version | - | 2.1 | 2.1 | 2.1 | 2.1 | 2.1 |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |