Apple MacBook Pro 14.2" M5 Max Silver 2026 Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | Apple M5 |
| Cores | 18 |
Graphics
| GPU | Apple (40-Core) |
Memory & Storage
| RAM | 48 GB |
| RAM Generation | LPDDR5 |
| Storage | 4 TB |
| Storage Type | NVMe SSD |
Display
| Size | 14.2" |
| Resolution | 3024 |
| Panel | Mini-LED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Brightness | 1600 nits |
| Color Gamut | 100% DCI-P3 |
Connectivity
| USB-C Ports | 3 |
| USB Ports | 0 |
| Thunderbolt | Thunderbolt 5 |
| HDMI | HDMI |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | Bluetooth 6.0 |
Physical
| Weight | 1.6 kg / 3.5 lbs |
| Battery | 72 Wh |
| OS | macOS |
Value & Pricing
vs Competition
| Spec | Apple MacBook Pro 14.2" M5 Max | ASUS ROG Flow GZ302EA-XS99 | Lenovo Legion Pro 7i 83F50018US | Samsung Galaxy Book5 Pro NP940XHA-KG3US | MSI Stealth Stealth A16 AI+ | HP ZBook Ultra G1a |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | Apple M5 | AMD Ryzen AI Max+ 395 | Intel Core Ultra 9 275HX | Intel Core Ultra 7 256V | AMD Ryzen AI 9 HX 370 | AMD Ryzen AI Max Pro 380 |
| RAM (GB) | 48 | 128 | 32 | 32 | 32 | 16 |
| Storage (GB) | 4096 | 1024 | 2048 | 1000 | 2048 | 1024 |
| Screen | 14.2" 3024x1964 | 13.4" 2560x1600 | 16" 2560x1600 | 14" 2880x1800 | 16" 2560x1600 | 14" 2880x1800 |
| GPU | Apple (40-Core) | AMD Radeon | NVIDIA GeForce RTX 5090 | Intel Arc | NVIDIA GeForce RTX 5070Ti | AMD Radeon Graphics |
| OS | macOS | Windows 11 Pro | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Pro | Windows 11 Pro |
| Weight (kg) | 1.6 | 1.2 | 2.7 | 1.2 | 2.1 | 1.6 |
| Battery (Wh) | 72 | 70 | 100 | 15 | 100 | 74 |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |
| Product | Cpu | Gpu | Ram | Port | Screen | Compact | Storage | Reliability |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Apple MacBook Pro 14.2" M5 Max | 80.9 | 18 | 91.5 | 70.8 | 98.8 | 65.6 | 98.5 | 95.8 |
| ASUS ROG Flow GZ302EA-XS99 Compare | 95.2 | 80.2 | 99.9 | 75.8 | 88.3 | 92.1 | 80.7 | 57.6 |
| Lenovo Legion Pro 7i 83F50018US Compare | 96.6 | 92.7 | 89.7 | 98 | 93.8 | 8.6 | 97.3 | 77.9 |
| Samsung Galaxy Book5 Pro NP940XHA-KG3US Compare | 65.6 | 63.6 | 80 | 64.2 | 92.6 | 84.3 | 72.6 | 77.9 |
| MSI Stealth Stealth A16 AI+ Compare | 85.9 | 90 | 91 | 72.6 | 91.4 | 16.8 | 94.3 | 57.6 |
| HP ZBook Ultra G1a Compare | 75.8 | 96.6 | 67.6 | 85 | 94.3 | 70.6 | 80.7 | 31.2 |