MSI Katana 15 HX 15.6" Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
- Strong gpu (89th percentile) 87th
- Strong cpu (82th percentile) 87th
- Strong storage (78th percentile) 84th
- Strong port (77th percentile) 81th
Cons
- Below average compact (35th percentile) 8th
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | Intel Core i7 14650HX |
| Cores | 16 |
| Frequency | 2.2 GHz |
| L3 Cache | 30 MB |
Graphics
| GPU | RTX 5070 |
| Type | discrete |
| VRAM | 8 GB |
| VRAM Type | GDDR7 |
Memory & Storage
| RAM | 16 GB |
| RAM Generation | DDR5 |
| Storage | 1 TB |
| Storage Type | NVMe SSD |
Display
| Size | 15.6" |
| Resolution | 2560 (QHD) |
| Panel | IPS |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Color Gamut | 100% DCI-P3 |
Connectivity
| Thunderbolt | 1 x Thunderbolt 3 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 |
| Wi-Fi | WiFi 6E |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
Physical
| Weight | 2.4 kg / 5.3 lbs |
| Battery | 75 Wh |
| OS | Windows 11 Home |