LG gram Pro 16" gram Pro 16-inch Lightweight 2025 Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
- Strong gpu (93th percentile) 94th
- Strong ram (92th percentile) 93th
- Strong storage (89th percentile) 90th
- Strong cpu (83th percentile) 89th
Cons
- Below average reliability (8th percentile) 9th
- Below average port (15th percentile) 21th
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | Intel Core Ultra 9 285H |
| Cores | 32 |
| Frequency | 2.9 GHz |
| L3 Cache | 24 MB |
Graphics
| GPU | Intel RTX 5050 |
| Type | discrete |
| VRAM | 32 GB |
Memory & Storage
| RAM | 32 GB |
| RAM Generation | DDR5 |
| Storage | 2 TB |
| Storage Type | SSD |
Display
| Size | 16" |
| Resolution | 2560 (QHD) |
Connectivity
| Bluetooth | Yes |
Physical
| Weight | 1.4 kg / 3.0 lbs |
| Battery | 90 Wh |
| OS | Windows 11 |
Value & Pricing
Price History
vs Competition
| Spec | LG gram Pro 16" gram Pro 16-inch Lightweight | Apple MacBook Pro Apple 14" MacBook Pro (M5, Silver) | ASUS ROG Zephyrus ASUS - ROG Zephyrus G14 14" 3K OLED 120Hz Gaming | Lenovo Yoga Lenovo - Yoga Slim 9i - Copilot+ PC - 14" 4K 120Hz | Samsung Galaxy Book5 Pro Samsung - Galaxy Book5 Pro - Copilot+ PC - 14" 3K | MSI Prestige MSI - Prestige 13”AI+ - Ukiyoe Edition 13.3"OLED |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | Intel Core Ultra 9 285H | Apple M5 | AMD Ryzen AI 300 Series | Intel Core Ultra 7 258V | Intel Core Ultra 7 Series 2 | Intel Core Ultra 7 258V |
| RAM (GB) | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 |
| Storage (GB) | 2048 | 4096 | 2000 | 1000 | 1000 | 1000 |
| Screen | 16" 2560x1600 | 14.2" 3024x1964 | 14" 2880x1800 | 14" 3840x2400 | 14" 2880x1800 | 13.3" 2880x1800 |
| GPU | NVIDIA Intel RTX 5050 | Apple (10-Core) | NVIDIA GeForce RTX 5080 | Intel Arc Graphics | Intel Arc Graphics | Intel Arc Graphics |
| OS | Windows 11 | macOS | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home |
| Weight (kg) | 1.4 | 1.5 | 1.6 | 1.2 | 1.2 | 1 |
| Battery (Wh) | 90 | 72 | - | 75 | - | - |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |
| Product | Cpu | Gpu | Ram | Port | Screen | Compact | Storage | Reliability | Social Proof |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| LG gram Pro 16" gram Pro 16-inch Lightweight | 89.2 | 90.3 | 94.4 | 20.6 | 77.5 | 48.4 | 92.5 | 9.1 | 87.4 |
| Apple MacBook Pro 14" Compare | 82.9 | 20.6 | 77.4 | 90.6 | 96.9 | 73.4 | 98.6 | 94.8 | 99.4 |
| ASUS ROG Zephyrus G14 14" 3K Compare | 90.6 | 90.9 | 94.3 | 96.8 | 94.1 | 75.2 | 91.6 | 55.8 | 97.4 |
| Lenovo Yoga Slim 9i 14" Compare | 65.7 | 66.6 | 94.6 | 90.6 | 99.9 | 84.7 | 72.3 | 75.6 | 90.3 |
| Samsung Galaxy Book5 Pro Galaxy Book5 Pro 14" 3K Compare | 69 | 66.6 | 86.9 | 90.6 | 93.5 | 84.9 | 72.3 | 75.6 | 96.5 |
| MSI Prestige 13”AI+ Ukiyoe Edition 13.3"OLED Compare | 65.7 | 66.6 | 86.9 | 98.3 | 90.6 | 95.5 | 72.3 | 55.8 | 88.1 |