MSI Venture Venture 16 AI A2HM Venture 16 AI A2HMTG-047US 16" Touchscreen Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
- Strong ram (81th percentile) 87th
- Strong cpu (79th percentile) 86th
- Strong storage (78th percentile) 85th
Cons
- Below average compact (30th percentile) 22th
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | Intel Core Ultra 7 255H |
| Cores | 16 |
| Frequency | 5.1 GHz |
| L3 Cache | 24 MB |
Graphics
| GPU | Arc Graphics |
| Type | integrated |
| VRAM | 16 GB |
| VRAM Type | Shared |
Memory & Storage
| RAM | 32 GB |
| RAM Generation | DDR5 |
| Storage | 1 TB |
| Storage Type | NVMe SSD |
Display
| Size | 16" |
| Resolution | 1920 (Full HD) |
| Panel | IPS |
Connectivity
| HDMI | 1 x HDMI |
| Wi-Fi | WiFi 6E |
| Bluetooth | Yes |
Physical
| Weight | 1.9 kg / 4.2 lbs |
| Battery | 55 Wh |
| OS | Windows 11 Pro |
Value & Pricing
Price History
vs Competition
| Spec | MSI Venture Venture 16 AI A2HM Venture 16 AI A2HMTG-047US 16" Touchscreen | Apple MacBook Pro Apple 14" MacBook Pro (M5, Silver) | ASUS ROG Zephyrus ASUS - ROG Zephyrus G14 14" 3K OLED 120Hz Gaming | Lenovo Yoga Lenovo - Yoga Slim 9i - Copilot+ PC - 14" 4K 120Hz | Samsung Galaxy Book5 Pro Samsung - Galaxy Book5 Pro - Copilot+ PC - 14" 3K | Microsoft Surface Laptop Microsoft - Surface Laptop - 13.8" 2K Touchscreen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | Intel Core Ultra 7 255H | Apple M5 | AMD Ryzen AI 300 Series | Intel Core Ultra 7 258V | Intel Core Ultra 7 Series 2 | Qualcomm Snapdragon X Plus X1P-64-100 |
| RAM (GB) | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 |
| Storage (GB) | 1024 | 4096 | 2000 | 1000 | 1000 | 1000 |
| Screen | 16" 1920x1200 | 14.2" 3024x1964 | 14" 2880x1800 | 14" 3840x2400 | 14" 2880x1800 | 13.8" 2304x1536 |
| GPU | Intel Arc Graphics | Apple (10-Core) | NVIDIA GeForce RTX 5080 | Intel Arc Graphics | Intel Arc Graphics | Qualcomm X1 |
| OS | Windows 11 Pro | macOS | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home |
| Weight (kg) | 1.9 | 1.5 | 1.6 | 1.2 | 1.2 | 1.3 |
| Battery (Wh) | 55 | 72 | - | 75 | - | - |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |
| Product | Cpu | Gpu | Ram | Port | Screen | Compact | Storage | Reliability |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSI Venture Venture 16 AI A2HM Venture 16 AI A2HMTG-047US 16" Touchscreen | 86 | 66.6 | 86.9 | 63.1 | 59.8 | 21.7 | 84.7 | 55.8 |
| Apple MacBook Pro 14" Compare | 82.9 | 20.6 | 77.4 | 90.6 | 96.9 | 73.4 | 98.6 | 94.8 |
| ASUS ROG Zephyrus G14 14" 3K Compare | 90.6 | 90.9 | 94.3 | 96.8 | 94.1 | 75.2 | 91.6 | 55.8 |
| Lenovo Yoga Slim 9i 14" Compare | 65.7 | 66.6 | 94.6 | 90.6 | 99.9 | 84.7 | 72.3 | 75.6 |
| Samsung Galaxy Book5 Pro Galaxy Book5 Pro 14" 3K Compare | 69 | 66.6 | 86.9 | 90.6 | 93.5 | 84.9 | 72.3 | 75.6 |
| Microsoft Surface Laptop 13.8" 2K Touchscreen Compare | 95.1 | 42 | 86.9 | 94.7 | 81.2 | 87 | 72.3 | 75.6 |