LG OLED evo - G5 series LG - 77" Class G5 Series OLED evo AI 4K UHD Smart Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
Specifications
Full Specifications
Display
| Size | 77" |
| Resolution | 4K (2160p) |
| Panel Type | OLED |
| Backlight | Quick Frame Transport (QFT), Quick Media Switching (QMS) |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Curved | No |
| Year | 2025 |
Picture Quality
| Contrast Ratio | Infinite |
| Color Gamut | Not Specified by Manufacturer |
| Motion Tech | OLED Motion |
| Processor | OLED Dynamic Tone Mapping Pro |
HDR
| HDR Formats | Dolby Vision, HDR10, HLG |
| Dolby Vision | Yes |
| HDR10+ | No |
| HLG | Yes |
Gaming
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Response Time | 0.1 |
| VRR | FreeSync, G-Sync Compatible |
| ALLM | Yes |
Smart TV
| Platform | webOS |
| Voice Assistant | Alexa |
| Screen Mirroring | Apple AirPlay 2 |
| Works With | Amazon Alexa, Google Home, Apple Home |
Audio
| Dolby Atmos | Yes |
| Surround Sound | Dolby Atmos |
| eARC | Yes |
Connectivity
| HDMI Ports | 4 |
| HDMI Version | 2.1 |
| USB Ports | 3 |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Bluetooth | 5.3 |
| Ethernet | Yes |
| Optical Audio | Yes |
| VESA Mount | 300x300 |
Power & Size
| Energy Star | Yes |
| Annual Energy | 359 |
| Weight | 33.6 kg / 74.1 lbs |
Value & Pricing
vs Competition
| Spec | LG OLED evo - G5 series LG - 77" Class G5 Series OLED evo AI 4K UHD Smart | Sony BRAVIA 5 Sony BRAVIA 5 98" 4K HDR Smart Mini-LED TV | Hisense U65QF Mini-LED Hisense - 75" Class U6 Series MiniLED QLED UHD 4K | Samsung Neo QLED Samsung QN800D 75" 8K HDR Smart Neo QLED Mini-LED | Roku Mini-LED QLED 4K - Pro Roku - 55" Class Pro Series 4K QLED Mini-LED Smart | TCL QD Mini LED - QM6K TCL - 85" Class QM6K Series 4K UHD HDR QD Mini LED |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 77 | 98 | 75 | 75 | 55 | 85 |
| Resolution | 3840x2160 | 3840x2160 | 3840x2160 | 7680x4320 | 3840x2160 | 4K (2160p) |
| Panel Type | OLED | Mini-LED | Mini-LED QLED | Mini-LED | Mini-LED QLED | Mini-LED QLED |
| Refresh Rate | 120 | 120 | 144 | 120 | 120 | 144 |
| Hdr | Dolby Vision, HDR10, HLG | Dolby Vision, HDR10, HLG | Dolby Vision, HDR10+, HLG | HDR10+, HLG | Dolby Vision, HDR10+, HLG | Dolby Vision, HDR10+, HLG |
| Smart Platform | webOS | Google TV | Fire TV | Tizen | Roku TV | Google TV |
| Dolby Vision | true | true | true | false | true | true |
| Dolby Atmos | true | false | true | true | true | true |
| Hdmi Version | 2.1 | 2.1 | 2.1 | 2.1 | 2.1 | 2.1 |
| Product | Hdr | Audio | Smart | Gaming | Display | Connectivity | Social Proof | Picture Quality |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| LG OLED evo - G5 series LG - 77" Class G5 Series OLED evo AI 4K UHD Smart | 93.3 | 90.2 | 95.7 | 100 | 95.4 | 98.5 | 99.5 | 43.1 |
| Sony BRAVIA 5 Sony BRAVIA 5 98" 4K HDR Smart Mini-LED TV | 93.3 | 73.2 | 92.4 | 95.6 | 91.1 | 97.4 | 99.5 | 86.9 |
| Hisense U65QF Mini-LED Hisense - 75" Class U6 Series MiniLED QLED UHD 4K | 97.1 | 90.2 | 94.3 | 96.8 | 90.4 | 95.7 | 98 | 86.9 |
| Samsung Neo QLED Samsung QN800D 75" 8K HDR Smart Neo QLED Mini-LED | 90.2 | 95.4 | 91.5 | 97.2 | 99.2 | 99.8 | 99.5 | 84.2 |
| Roku Mini-LED QLED 4K - Pro Roku - 55" Class Pro Series 4K QLED Mini-LED Smart | 97.1 | 90.2 | 93.2 | 97.6 | 76.2 | 97.4 | 98.9 | 86.9 |
| TCL QD Mini LED - QM6K TCL - 85" Class QM6K Series 4K UHD HDR QD Mini LED | 97.1 | 90.2 | 98.2 | 98.5 | 44.5 | 96.5 | 95.5 | 86.9 |