Apple MacBook Pro 16.2" M4 Max Space Black 2024 Review
Überblick
Leistung
Vor- und Nachteile
Pros
- Strong screen (99th percentile) 99th
- Strong ram (96th percentile) 96th
- Strong reliability (96th percentile) 96th
- Strong storage (94th percentile) 94th
Cons
- Below average compact (10th percentile) 10th
- Below average gpu (18th percentile) 18th
Technische Daten
Alle technischen Daten
Processor
| CPU | Apple M4 Max |
| Cores | 16 |
Graphics
| GPU | Apple (40-Core) |
Memory & Storage
| RAM | 64 GB |
| RAM Generation | LPDDR5 |
| Storage | 2 TB |
| Storage Type | NVMe SSD |
Display
| Size | 16.2" |
| Resolution | 3456 |
| Panel | Mini-LED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Brightness | 1600 nits |
Connectivity
| USB-C Ports | 3 |
| Thunderbolt | Thunderbolt 5 |
| HDMI | 1x HDMI 2.0b |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
Physical
| Weight | 2.2 kg / 4.9 lbs |
| Battery | 100 Wh |
| OS | macOS |
Preis-Leistungs-Verhältnis
Im Vergleich
| Spec | Apple MacBook Pro 16.2" M4 Max | ASUS ROG Flow GZ302EA-XS99 | Lenovo Legion Pro 7i 83F50018US | MSI Prestige PRE13EVOA2088 | Samsung Galaxy Book5 Pro NP940XHA-KG3US | HP ZBook Ultra G1a |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | Apple M4 Max | AMD Ryzen AI Max+ 395 | Intel Core Ultra 9 275HX | Intel Core Ultra 7 258V | Intel Core Ultra 7 256V | AMD Ryzen AI Max Pro 380 |
| RAM (GB) | 64 | 128 | 32 | 32 | 32 | 16 |
| Storage (GB) | 2048 | 1024 | 2048 | 1000 | 1000 | 1024 |
| Screen | 16.2" 3456x2234 | 13.4" 2560x1600 | 16" 2560x1600 | 13.3" 2880x1800 | 14" 2880x1800 | 14" 2880x1800 |
| GPU | Apple (40-Core) | AMD Radeon | NVIDIA GeForce RTX 5090 | Intel Arc | Intel Arc | AMD Radeon Graphics |
| OS | macOS | Windows 11 Pro | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Pro |
| Weight (kg) | 2.2 | 1.2 | 2.7 | 1 | 1.2 | 1.6 |
| Battery (Wh) | 100 | 70 | 100 | - | 15 | 74 |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |
| Product | Cpu | Gpu | Ram | Port | Screen | Compact | Storage | User Sentiment | Reliability | Social Proof |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Apple MacBook Pro 16.2" M4 Max | 91.6 | 18 | 96 | 78.6 | 99.4 | 10.1 | 94.3 | 87.2 | 95.8 | 82.4 |
| ASUS ROG Flow GZ302EA-XS99 Compare | 95.2 | 80.2 | 99.9 | 75.8 | 88.3 | 92.1 | 80.7 | 0 | 57.6 | 99.3 |
| Lenovo Legion Pro 7i 83F50018US Compare | 96.6 | 92.7 | 89.7 | 98 | 93.8 | 8.6 | 97.3 | 75.8 | 77.9 | 86.2 |
| MSI Prestige PRE13EVOA2088 Compare | 62.1 | 63.6 | 80 | 82.5 | 89 | 94.8 | 72.6 | 92.7 | 57.6 | 86 |
| Samsung Galaxy Book5 Pro NP940XHA-KG3US Compare | 65.6 | 63.6 | 80 | 64.2 | 92.6 | 84.3 | 72.6 | 87.2 | 77.9 | 94.4 |
| HP ZBook Ultra G1a Compare | 75.8 | 96.6 | 67.6 | 85 | 94.3 | 70.6 | 80.7 | 0 | 31.2 | 76.4 |