LG C4 LG 83-Inch Class OLED evo C4 Series TV with webOS Review
نظرة عامة
الأداء
المزايا والعيوب
Pros
Cons
المواصفات التقنية
المواصفات الكاملة
Display
| Size | 83" |
| Resolution | 3840 (4K UHD) |
| Panel Type | OLED |
| Backlight | OLED |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Year | 2024 |
Picture Quality
| Processor | a9 AI Processor |
HDR
| HDR Formats | Dolby Vision, Filmmaker Mode |
| Dolby Vision | Yes |
| HDR10+ | No |
| HLG | No |
Gaming
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Response Time | 0.1 |
| VRR | FreeSync, G-Sync |
| ALLM | Yes |
Smart TV
| Platform | Google TV |
| Voice Assistant | Google Assistant, Alexa |
| Screen Mirroring | AirPlay |
| Works With | Alexa, Google, Apple HomeKit |
Audio
| Wattage | 214.6 |
| Dolby Atmos | Yes |
| eARC | Yes |
Connectivity
| HDMI Ports | 4 |
| USB Ports | 3 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Optical Audio | Yes |
| VESA Mount | 400x400 |
Power & Size
| Weight | 32.3 kg / 71.2 lbs |
القيمة مقابل السعر
Price History
مقارنة بالمنافسين
| Spec | LG C4 LG 83-Inch Class OLED evo C4 Series TV with webOS | Sony BRAVIA 5 Sony BRAVIA 5 98" 4K HDR Smart Mini-LED TV | LG OLED evo - G5 series LG - 77" Class G5 Series OLED evo AI 4K UHD Smart | Hisense U65QF Mini-LED Hisense - 75" Class U6 Series MiniLED QLED UHD 4K | Samsung Neo QLED Samsung QN800D 75" 8K HDR Smart Neo QLED Mini-LED | Roku Mini-LED QLED 4K - Pro Roku - 55" Class Pro Series 4K QLED Mini-LED Smart |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 83 | 98 | 77 | 75 | 75 | 55 |
| Resolution | 3840x2160 | 3840x2160 | 3840x2160 | 3840x2160 | 7680x4320 | 3840x2160 |
| Panel Type | OLED | Mini-LED | OLED | Mini-LED QLED | Mini-LED | Mini-LED QLED |
| Refresh Rate | 120 | 120 | 120 | 144 | 120 | 120 |
| Hdr | Dolby Vision, Filmmaker Mode | Dolby Vision, HDR10, HLG | Dolby Vision, HDR10, HLG | Dolby Vision, HDR10+, HLG | HDR10+, HLG | Dolby Vision, HDR10+, HLG |
| Smart Platform | Google TV | Google TV | webOS | Fire TV | Tizen | Roku TV |
| Dolby Vision | true | true | true | true | false | true |
| Dolby Atmos | true | false | true | true | true | true |
| Hdmi Version | - | 2.1 | 2.1 | 2.1 | 2.1 | 2.1 |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |