LG 32LR655BPUA 32 inch Class LR65 Series LED HD WebOS TV Bundle 31.5" 2024 Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
Specifications
Full Specifications
Display
| Size | 31.5" |
| Resolution | 1366 x 768 |
| Panel Type | LCD |
| Backlight | LCD |
| Year | 2024 |
HDR
| HDR Formats | HDR10 |
| Dolby Vision | No |
| HDR10+ | No |
| HLG | No |
Gaming
| Refresh Rate | 60 Hz |
Smart TV
| Platform | webOS |
| Voice Assistant | Alexa |
| Screen Mirroring | Chromecast |
| Works With | Alexa |
Audio
| Speaker Config | 2 |
Power & Size
| Weight | 4.7 kg / 10.4 lbs |
Value & Pricing
vs Competition
| Spec | LG 32LR655BPUA 32 inch Class LR65 Series LED HD WebOS TV Bundle 31.5" | Sony Bravia Sony BRAVIA 5 65" 4K HDR Smart Mini-LED TV | Hisense U65QF Mini-LED Hisense - 75" Class U6 Series MiniLED QLED UHD 4K | Samsung Neo QLED Samsung QN90F 50" 4K HDR Smart Neo QLED Mini-LED | TCL QD Mini LED - QM6K TCL - 65" Class QM6K Series 4K UHD HDR QD Mini LED | Roku Mini-LED QLED 4K - Pro Roku - 55" Class Pro Series 4K QLED Mini-LED Smart |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 31.5 | 65 | 75 | 50 | 65 | 55 |
| Resolution | 1366x768 | 3840x2160 | 3840x2160 | 3840x2160 | 3840x2160 | 3840x2160 |
| Panel Type | LCD | MiniLED | MiniLED | MiniLED | MiniLED | MiniLED |
| Refresh Rate | 60 | 120 | 144 | 120 | 144 | 120 |
| Hdr | HDR10 | Dolby Vision, HDR10, HLG | Dolby Vision, HDR10+, HLG | HDR10+, HLG | Dolby Vision, HDR10+, HLG | Dolby Vision, HDR10+, HLG |
| Smart Platform | webOS | Google TV | Fire TV | Tizen | Google TV | Roku TV |
| Dolby Vision | false | true | true | false | true | true |
| Dolby Atmos | - | false | true | false | true | true |
| Hdmi Version | - | 2.1 | 2.1 | 2.1 | 2.1 | 2.1 |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |
| Product | Hdr | Audio | Smart | Gaming | Display | Connectivity | Social Proof | Picture Quality |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| LG 32LR655BPUA 32 inch Class LR65 Series LED HD WebOS TV Bundle 31.5" | 69.3 | 59 | 85.3 | 24.1 | 0.5 | 9.6 | 79.5 | 43 |
| Sony Bravia 5 65" Compare | 97.6 | 67.6 | 91.6 | 94.9 | 62.4 | 99 | 94.3 | 97.1 |
| Hisense U65QF Mini-LED 75" Class U6 Series MiniLED Compare | 98.8 | 90.4 | 93.8 | 96.5 | 69.1 | 97.2 | 97.6 | 97.1 |
| Samsung Neo QLED QN90F 50" Compare | 89.9 | 67 | 99.4 | 96.9 | 53.8 | 98.2 | 99.5 | 86.1 |
| TCL QD Mini LED - QM6K 65" Class QM6K Series Compare | 96.5 | 90.4 | 98.6 | 98.4 | 62.4 | 96 | 97.6 | 86.1 |
| Roku Mini-LED QLED 4K - Pro 55" Class Pro Series Compare | 96.5 | 90.4 | 92.5 | 97.4 | 56.8 | 97.2 | 98.8 | 86.1 |