Apple MacBook Pro 16" M4 Max Space Black 2024 Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
Specifications
Full Specifications
Processor
| Cores | 16 |
Graphics
| GPU | Apple M4 Max 40-core |
| Type | integrated |
Memory & Storage
| RAM | 48 GB |
| RAM Generation | Not provid |
| Storage | 1000 GB |
| Storage Type | SSD |
Display
| Size | 16" |
| Resolution | 3456 |
| Panel | IPS |
| Brightness | 1600 nits |
| Color Gamut | 1,000,000:1 contrast |
Connectivity
| USB-C Ports | 3 |
| USB Ports | 3 |
| Thunderbolt | Thunderbolt 5 |
| HDMI | HDMI |
| Bluetooth | Bluetooth |
Physical
| Weight | 2.1 kg / 4.7 lbs |
| OS | macOS Sequoia 15.1 |
Value & Pricing
Price History
vs Competition
| Spec | Apple MacBook Pro 16" M4 Max | ASUS ROG Flow GZ302EA-XS99 | Lenovo P16 Gen 3 21RQ001MUS | MSI Prestige PRE13EVOA2088 | Samsung Galaxy Book5 Pro NP940XHA-KG3US | HP ZBook Ultra G1a |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | M4 | AMD Ryzen AI Max+ 395 | Intel Core Ultra 9 275HX | Intel Core Ultra 7 258V | Intel Core Ultra 7 256V | AMD Ryzen AI Max Pro 380 |
| RAM (GB) | 48 | 128 | 64 | 32 | 32 | 16 |
| Storage (GB) | 1000 | 1024 | 2048 | 1000 | 1000 | 1024 |
| Screen | 16" 3456x2234 | 13.4" 2560x1600 | 16" 3840x2400 | 13.3" 2880x1800 | 14" 2880x1800 | 14" 2880x1800 |
| GPU | Apple M4 Max 40-core | AMD Radeon | NVIDIA RTX PRO 4000 Blackwell Laptop GPU | Intel Arc | Intel Arc | AMD Radeon Graphics |
| OS | macOS Sequoia 15.1 | Windows 11 Pro | Windows 11 Pro | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Pro |
| Weight (kg) | 2.2 | 1.2 | 2.5 | 1 | 1.2 | 1.6 |
| Battery (Wh) | - | 70 | 100 | - | 15 | 74 |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |
| Product | Cpu | Gpu | Ram | Port | Screen | Compact | Storage | Reliability | Social Proof |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Apple MacBook Pro 16" M4 Max | 91.6 | 18 | 84.3 | 94.7 | 99.1 | 16.1 | 63 | 95.8 | 98 |
| ASUS ROG Flow GZ302EA-XS99 Compare | 95.2 | 80.2 | 99.9 | 75.8 | 88.3 | 92.1 | 80.7 | 57.6 | 99.3 |
| Lenovo P16 Gen 3 21RQ001MUS Compare | 96.6 | 86.1 | 96.8 | 99.5 | 97.6 | 10.8 | 94.3 | 77.9 | 94.4 |
| MSI Prestige PRE13EVOA2088 Compare | 62.1 | 63.6 | 80 | 82.5 | 89 | 94.8 | 72.6 | 57.6 | 86 |
| Samsung Galaxy Book5 Pro NP940XHA-KG3US Compare | 65.6 | 63.6 | 80 | 64.2 | 92.6 | 84.3 | 72.6 | 77.9 | 94.4 |
| HP ZBook Ultra G1a Compare | 75.8 | 96.6 | 67.6 | 85 | 94.3 | 70.6 | 80.7 | 31.2 | 76.4 |