LG UltraGear 27GS60QC-B Curved Gaming Monitor 27"
MSI MAG 27"
评分
规格
| LG UltraGear 27GS60QC-B Curved Gaming Monitor 27" | MSI MAG 27" | |
|---|---|---|
| Display | ||
| Size | 27" | 27" |
| Resolution | 2560 x 1440 | 3840 x 2160 |
| Panel Type | — | IPS★ |
| Aspect Ratio | 16:9 | 16:9 |
| Curved | ✓ | ✗ |
| Curvature | 1,000 | — |
| Performance | ||
| Refresh Rate | 180 Hz★ | 160 Hz |
| Response Time | — | 0.5 ms★ |
| Adaptive Sync | FreeSync | G-Sync Compatible★ |
| Color & HDR | ||
| Brightness | — | 400 nits★ |
| Color Gamut | — | Adobe RGB / DCI-P3 / sRGB: 100% / 98% / 143% (CIE1976 Standard) |
| HDR | HDR10 | HDR1000 |
| HDR Support | HDR10 | HDR1000 |
| Connectivity | ||
| HDMI Ports | — | 2★ |
| DisplayPort | — | 1★ |
| USB-C | — | 1★ |
| Speakers | — | ✗ |
| Headphone Jack | — | ✓★ |
| Ergonomics | ||
| Height Adjustable | — | ✓★ |
| Tilt | — | ✓★ |
| Swivel | — | ✓★ |
| Pivot | — | ✓★ |
| VESA Mount | — | 100x100 |
| Features | ||
| Webcam | — | ✗ |
| Touchscreen | — | ✗ |
| Weight | 4.80 kg★ | 7.50 kg |
优缺点
- Strong feature (97th percentile)97th %ile
- Strong user sentiment (97th percentile)97th %ile
- Strong social proof (91th percentile)91th %ile
- Strong performance (75th percentile)
- Below average ergonomic (28th percentile)
- Below average compact (28th percentile)
- Below average connectivity (31th percentile)
MSI MAG 27"
- Strong performance (98th percentile)98th %ile
- Strong color (97th percentile)97th %ile
- Strong connectivity (97th percentile)97th %ile
- Strong ergonomic (97th percentile)97th %ile
价格
LG UltraGear 27GS60QC-B Curved Gaming Monitor 27" 性价比高 1.7 倍