Panasonic HFS045200 45-200mm f/4.0-5.6 G Vario MEGA OIS Zoom Micro Four Thirds
评分
规格
|---|---|---|
| Optics | ||
| Type | Wide-Angle Zoom | Telephoto |
| Focal Length Min | 17 mm | 45 mm |
| Focal Length Max | 70 mm | 200 mm |
| Elements | 16 | 16 |
| Groups | 12 | 13 |
| Aperture | ||
| Max Aperture | f/2.8 | f/4.0 |
| Min Aperture | f/16 | — |
| Constant | ✓ | ✓ |
| Diaphragm Blades | 9★ | — |
| Build | ||
| Mount | Sony E-Mount, Sony E-Mount, Sony E-Mount, Sony E-Mount, Sony E-M | Micro Four Thirds |
| Weight | 0.54 kg★ | — |
| Filter Thread | 67 mm | — |
| AF & Stabilization | ||
| AF Type | Autofocus | — |
| Stabilization | ✓ | ✓ |
| Focus | ||
| Min Focus Distance | 191 mm | 45 mm★ |