MSI Katana 15.6" Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
- Strong ram (96th percentile) 97th
- Strong gpu (89th percentile) 90th
- Strong storage (87th percentile) 87th
- Strong cpu (82th percentile) 87th
Cons
- Below average compact (28th percentile) 13th
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | Intel Core i7 14650HX |
| Cores | 16 |
| Frequency | 2.2 GHz |
| L3 Cache | 30 MB |
Graphics
| GPU | RTX 5070 |
| Type | discrete |
| VRAM | 8 GB |
| VRAM Type | GDDR7 |
Memory & Storage
| RAM | 64 GB |
| RAM Generation | DDR5 |
| Storage | 2 TB |
Display
| Size | 15.6" |
| Resolution | 2560 (QHD) |
| Panel | IPS |
| Refresh Rate | 165 Hz |
Connectivity
| HDMI | 1 x HDMI |
| Wi-Fi | WiFi 6E |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
Physical
| Weight | 2.7 kg / 5.9 lbs |
| Battery | 55 Wh |
| OS | Windows 11 Pro |