HP 17 17 AI Powered Laptop 17.3" Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
- Strong storage (78th percentile) 84th
- Strong ram (70th percentile) 76th
Cons
- Below average compact (5th percentile) 5th
- Below average reliability (27th percentile) 29th
- Below average screen (30th percentile)
- Below average cpu (33th percentile)
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | Intel Core i7 1355U |
| Cores | 10 |
| Frequency | 5.0 GHz |
| L3 Cache | 12 MB |
Graphics
| GPU | UHD Graphics |
| Type | integrated |
| VRAM Type | Shared |
Memory & Storage
| RAM | 32 GB |
| RAM Generation | DDR4 |
| Storage | 1 TB |
| Storage Type | NVMe SSD |
Display
| Size | 17.3" |
| Resolution | 1920 (Full HD) |
| Panel | IPS |
Connectivity
| HDMI | 1 x HDMI |
| Wi-Fi | WiFi 6 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
Physical
| Weight | 2.1 kg / 4.6 lbs |
| Battery | 41 Wh |
| OS | Windows 11 Home |