Microsoft Surface Pro Microsoft Surface Pro Copilot+ PC (11th Edition) Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
- Strong compact (96th percentile) 97th
- Strong cpu (92th percentile) 94th
- Strong screen (84th percentile) 88th
- Strong reliability (75th percentile) 75th
Cons
- Below average storage (26th percentile) 30th
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | Qualcomm Snapdragon X Plus X1P-64-100 |
| Cores | 10 |
| Frequency | 3.4 GHz |
| L3 Cache | 6 MB |
Graphics
| GPU | X1 |
| Type | integrated |
| VRAM Type | Shared |
Memory & Storage
| RAM | 16 GB |
| RAM Generation | DDR5 |
| Storage | 512 GB |
Display
| Size | 13" |
| Resolution | 2880 |
| Panel | LCD |
| Refresh Rate | 120 Hz |
Connectivity
| Wi-Fi | WiFi 7 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
Physical
| Weight | 0.9 kg / 2.0 lbs |
| Battery | 48 Wh |
| OS | Windows 11 Home |
Value & Pricing
Price History
vs Competition
| Spec | Microsoft Surface Pro Microsoft Surface Pro Copilot+ PC (11th Edition) | ASUS ROG Flow ASUS ROG Flow - AMD Ryzen AI MAX+ 395 AMD Radeon | Apple MacBook Pro Apple 14" MacBook Pro (M5, Silver) | Lenovo ThinkPad Lenovo ThinkPad P1 Gen 7 16" UHD+ OLED Touchscreen | HP ZBook HP 14" ZBook Ultra G1a Multi-Touch Mobile | MSI Creator MSI Creator M14 A13V A13VF-081US 14" 2.8K Laptop, |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | Qualcomm Snapdragon X Plus X1P-64-100 | AMD Ryzen AI Max+ 395 | Apple M5 | Intel Core Ultra 7 165H | AMD Ryzen AI Max+ Pro 395 | Intel Core i7 13620H |
| RAM (GB) | 16 | 128 | 32 | 64 | 128 | 32 |
| Storage (GB) | 512 | 1024 | 4096 | 2048 | 2048 | 2048 |
| Screen | 13" 2880x1920 | 13.4" 2560x1600 | 14.2" 3024x1964 | 16" 3840x2160 | 14" 2880x1800 | 14" 2880x1800 |
| GPU | Qualcomm X1 | AMD Radeon 8060 | Apple (10-Core) | NVIDIA RTX 2000 Ada Generation | AMD Radeon | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| OS | Windows 11 Home | Windows 11 Pro | macOS | Windows 11 Pro, English | Windows 11 Pro | Windows 11 Home (MSI recommends Windows 11 Pro for business) |
| Weight (kg) | 0.9 | 1.2 | 1.5 | 1.8 | 2.5 | 1.6 |
| Battery (Wh) | 48 | 70 | 72 | 90 | 74 | - |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |