Sony FX30 Sony - Cinema Line FX30 Super 35 Camera - Gray Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
Specifications
Full Specifications
Sensor
| Type | 23.3 x 15.5 mm (APS-C) CMOS |
| Size | APS-C |
| Megapixels | 26 |
| ISO Range | 100 |
Autofocus
| AF Points | 495 |
| AF Type | VideoPhase Detection: 495 |
Shooting
| Max Shutter | 1/8000 |
| Electronic Shutter | Yes |
Video
| Max Resolution | 4K |
| 10-bit | Yes |
| Log Profile | Yes |
Display & EVF
| Screen Size | 3 |
| Touchscreen | Yes |
| Articulating | Yes |
Build
| Weight | 1.5 kg / 3.3 lbs |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | USB-C |
Value & Pricing
vs Competition
| Spec | Sony FX30 Sony - Cinema Line FX30 Super 35 Camera - Gray | Sony Alpha 1 Sony a1 II Mirrorless Camera with 16-35mm f/2.8 | Nikon Z6 Nikon Z6 III Mirrorless Camera with 28-400mm f/4-8 | Canon EOS R6 Canon EOS R6 Mark III Mirrorless Camera with | Fujifilm X-T5 FUJIFILM X-T5 Mirrorless Camera (Silver) | Panasonic LUMIX GH7 Panasonic LUMIX GH7 Mirrorless Camera with 12-35mm |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Type | - | Mirrorless | Mirrorless | Mirrorless | Mirrorless | Mirrorless |
| Sensor | 26MP APS-C | 50.1MP Full Frame | 24.5MP Full Frame | 32.5MP Full Frame | 40.2MP APS-C | 25.2MP Four Thirds |
| AF Points | 495 | 759 | 299 | 1053 | 425 | 315 |
| Burst FPS | - | 30 | 20 | 40 | 15 | 75 |
| Video | 4K | 8K @120fps | 5K @120fps | 6K @120fps | 6K @60fps | 5K |
| IBIS | true | true | true | true | true | true |
| Weather Sealed | false | false | true | false | true | false |
| Weight (g) | 1506 | 658 | 669 | 590 | 476 | 726 |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |