Samsung Galaxy Note20 5G SM-N981UZNAXAA Review
Aperçu
Performances
Avantages et inconvénients
Pros
Cons
Caractéristiques techniques
Fiche technique complète
Display
| Screen Size | 6.7 |
| Resolution | 2400 x 1080 |
Performance
| Processor | Qualcomm Snapdragon 865 Plus |
| Processor Model | Snapdragon 865 Plus |
| CPU Cores | 8 |
| CPU Speed | 3.09 |
| RAM | 8 MB |
| Storage | 128 GB |
Camera
| Main Camera | 64 |
| Camera Count | 3 |
| Front Camera | 10 |
| Video | 8K |
Battery & Charging
| Battery | 4300 Wh |
| Connector | USB type-C |
Connectivity
| 5G | Yes |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | USB type-C |
| SIM | Nano SIM |
Design & Build
| Weight | 0.2 kg / 0.4 lbs |
| Fingerprint | In-display |
| Face Recognition | No |
| OS | Android 10 |
| Headphone Jack | No |
Rapport qualité-prix
Price History
Face à la concurrence
| Spec | Samsung Galaxy Note20 5G SM-N981UZNAXAA | Samsung Samsung Galaxy S26 SM-S948UZKEXAA | Motorola Motorola G Stylus PB6V0014US | Google Google Pixel 10 GA10091-US | OnePlus OnePlus 15 5011116281 | Apple CPO Apple iPhone 16 A3083 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6.7 | 6.9 | 6.7 | 6.4 | 6.8 | 6.3 |
| Display Type | - | OLED | OLED | OLED | OLED | OLED |
| Refresh Rate | - | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Processor | Snapdragon 865 Plus | Snapdragon® 8 Elite Gen 5 for Galaxy | Snapdragon 6 Gen 3 | Tensor | 8 Elite Gen 5 | Apple A18 Pro |
| RAM (GB) | 8 | 12 | 8 | 16 | 16 | 8 |
| Storage (GB) | 128 | 512 | 256 | 256 | 512 | 128 |
| Rear Camera Mp | 64 | 200 | 50 | 48 | 50 | 48 |
| Front Camera Mp | 10 | 12 | 32 | 10 | 32 | 12 |
| Battery Capacity Mah | 4300 | 5000 | 5000 | 5015 | 7300 | 3582 |
| Charging Wattage | - | 60 | 68 | - | - | - |
| Wireless Charging | - | true | true | - | - | true |
| Five (g) | true | true | true | true | true | true |
| Water Resistance | - | IP68 | IP68 | IP68 | IP69 | IP68 |
| Operating System | Android 10 | Android 16 | Android 15 | Android 16 | Android 16 | iPadOS 18 |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |