Motorola moto g Power 2025 PB640006US Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
Specifications
Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.8 |
| Display Type | OLED |
| Resolution | 2388 x 1080 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Brightness | 1000 nits |
| HDR | Yes |
Performance
| Processor | 6300 processor with 2.4GHz octa-core CPU and Arm Mali-G57 MC2 GPU |
| Processor Model | 6300 processor with 2.4GHz octa-core CPU and Arm Mali-G57 MC2 GPU |
| CPU Cores | 8 |
| CPU Speed | 2.4 |
| RAM | 24 MB |
| Storage | 128 GB |
| Expandable | Yes |
Camera
| Main Camera | 50 |
| Camera Count | 2 |
| Ultrawide | 8 |
| Front Camera | 16 |
| Video | 1080p |
| OIS | Yes |
Battery & Charging
| Battery | 5000 Wh |
| Wired Charging | 30 |
| Wireless Charging | Yes |
| Fast Charging | Motorola TurboPower |
| Connector | USB-C |
Connectivity
| 5G | Yes |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| NFC | Yes |
| USB | USB-C |
| SIM | Nano SIM, eSIM |
| eSIM | Yes |
Design & Build
| Water Resistance | IP69 |
| Form Factor | Standard |
| Weight | 0.2 kg / 0.5 lbs |
| Fingerprint | Yes |
| Face Recognition | Yes |
| OS | Android 15 |
| Headphone Jack | Yes |
| Stereo Speakers | Yes |
Value & Pricing
Price History
vs Competition
| Spec | Motorola moto g Power 2025 PB640006US | Samsung Samsung Galaxy S26 SM-S948UZKEXAA | Motorola Motorola G Stylus PB6V0014US | Google Google Pixel 10 GA10091-US | OnePlus OnePlus 15 5011116281 | Apple CPO Apple iPhone 16 A3083 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6.8 | 6.9 | 6.7 | 6.4 | 6.8 | 6.3 |
| Display Type | OLED | OLED | OLED | OLED | OLED | OLED |
| Refresh Rate | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Processor | 6300 processor with 2.4GHz octa-core CPU and Arm Mali-G57 MC2 GPU | Snapdragon® 8 Elite Gen 5 for Galaxy | Snapdragon 6 Gen 3 | Tensor | 8 Elite Gen 5 | Apple A18 Pro |
| RAM (GB) | 24 | 12 | 8 | 16 | 16 | 8 |
| Storage (GB) | 128 | 512 | 256 | 256 | 512 | 128 |
| Rear Camera Mp | 50 | 200 | 50 | 48 | 50 | 48 |
| Front Camera Mp | 16 | 12 | 32 | 10 | 32 | 12 |
| Battery Capacity Mah | 5000 | 5000 | 5000 | 5015 | 7300 | 3582 |
| Charging Wattage | 30 | 60 | 68 | - | - | - |
| Wireless Charging | true | true | true | - | - | true |
| Five (g) | true | true | true | true | true | true |
| Water Resistance | IP69 | IP68 | IP68 | IP68 | IP69 | IP68 |
| Operating System | Android 15 | Android 16 | Android 15 | Android 16 | Android 16 | iPadOS 18 |