Lenovo Personal Laptop: 14" Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
- Strong reliability (75th percentile) 77th
- Strong storage (65th percentile) 77th
Cons
- Below average port (29th percentile) 35th
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | AMD Ryzen AI 5 340 |
| Cores | 6 |
| Frequency | 2.0 GHz |
| L3 Cache | 8 MB |
Graphics
| GPU | 840 |
| Type | discrete |
Memory & Storage
| RAM | 16 GB |
| RAM Generation | DDR5 |
| Storage | 1 TB |
| Storage Type | SSD |
Display
| Size | 14" |
| Resolution | 1920 (Full HD) |
Connectivity
| Wi-Fi | WiFi 7 |
Physical
| Weight | 3.6 kg / 8.0 lbs |
| OS | Windows 11 Pro |
Value & Pricing
vs Competition
| Spec | Lenovo Personal Laptop: 14" | Apple MacBook Pro Apple 14" MacBook Pro (M5, Nano-Texture Glass, | ASUS ROG Zephyrus ASUS - ROG Zephyrus G14 14" 3K OLED 120Hz Gaming | Samsung Galaxy Book5 Pro Samsung - Galaxy Book5 Pro - Copilot+ PC - 14" 3K | MSI Prestige MSI - Prestige 13”AI+ - Ukiyoe Edition 13.3"OLED | Microsoft Surface Laptop Microsoft - Surface Laptop - 13.8" 2K Touchscreen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | AMD Ryzen AI 5 340 | Apple M5 | AMD Ryzen AI 300 Series | Intel Core Ultra 7 Series 2 | Intel Core Ultra 7 258V | Qualcomm Snapdragon X Plus X1P-64-100 |
| RAM (GB) | 16 | 24 | 32 | 32 | 32 | 32 |
| Storage (GB) | 1024 | 2048 | 1000 | 1000 | 1000 | 1000 |
| Screen | 14" 1920x1200 | 14.2" 3024x1964 | 14" 2880x1800 | 14" 2880x1800 | 13.3" 2880x1800 | 13.8" 2304x1536 |
| GPU | AMD Radeon 840 | Apple (10-Core) | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti | Intel Arc Graphics | Intel Arc Graphics | Qualcomm X1 |
| OS | Windows 11 Pro | macOS | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home |
| Weight (kg) | 3.6 | 1.5 | 1.6 | 1.2 | 1 | 1.3 |
| Battery (Wh) | - | 72 | - | - | - | - |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |
| Product | Cpu | Gpu | Ram | Port | Screen | Compact | Storage | Reliability | Social Proof |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lenovo Personal Laptop: 14" | 60 | 61.8 | 71.7 | 34.7 | 52.1 | 54.4 | 76.6 | 75.6 | 76.6 |
| Apple MacBook Pro 14" Compare | 82.9 | 20.6 | 68.5 | 90.6 | 96.9 | 73.4 | 95.2 | 94.8 | 95.5 |
| ASUS ROG Zephyrus G14 14" 3K Compare | 90.6 | 89.7 | 94.3 | 96.8 | 94.1 | 75.2 | 72.3 | 55.8 | 95.5 |
| Samsung Galaxy Book5 Pro Galaxy Book5 Pro 14" 3K Compare | 69 | 66.6 | 86.9 | 90.6 | 93.5 | 84.9 | 72.3 | 75.6 | 96.5 |
| MSI Prestige 13”AI+ Ukiyoe Edition 13.3"OLED Compare | 65.7 | 66.6 | 86.9 | 98.3 | 90.6 | 95.5 | 72.3 | 55.8 | 88.1 |
| Microsoft Surface Laptop 13.8" 2K Touchscreen Compare | 95.1 | 42 | 86.9 | 94.7 | 81.2 | 87 | 72.3 | 75.6 | 97.4 |