Apple 13-inch MacBook Air - Apple M5 chip with 10-core CPU and 10-core GPU - 24GB Memory - 1TB SSD - Starlight Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
Specifications
Full Specifications
Processor
| Cores | 10 |
Graphics
| GPU | Apple M5 10-core |
| Type | integrated |
Memory & Storage
| RAM | 24 GB |
| RAM Generation | Not provid |
| Storage | 1000 GB |
| Storage Type | SSD |
Display
| Size | 13.6" |
| Resolution | 2560 (QHD) |
Connectivity
| Thunderbolt | 2x Thunderbolt |
Physical
| Weight | 1.2 kg / 2.7 lbs |
| OS | Mac OS |
Value & Pricing
Price History
vs Competition
| Spec | Apple 13-inch MacBook Air - Apple M5 chip with 10-core CPU and 10-core GPU - 24GB Memory - 1TB SSD - Starlight | ASUS ROG Flow ASUS ROG Flow - AMD Ryzen AI MAX+ 395 AMD Radeon | Apple MacBook Pro Apple 14" MacBook Pro (M5, Silver) | Lenovo ThinkPad Lenovo ThinkPad P1 Gen 7 16" UHD+ OLED Touchscreen | MSI Creator MSI Creator M14 A13V A13VF-081US 14" 2.8K Laptop, | HP ZBook HP 14" ZBook Ultra G1a Multi-Touch Mobile |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | M5 | AMD Ryzen AI Max+ 395 | Apple M5 | Intel Core Ultra 7 165H | Intel Core i7 13620H | AMD Ryzen AI Max+ Pro 395 |
| RAM (GB) | 24 | 128 | 32 | 64 | 32 | 128 |
| Storage (GB) | 1000 | 1024 | 4096 | 2048 | 2048 | 2048 |
| Screen | 13.6" 2560x1664 | 13.4" 2560x1600 | 14.2" 3024x1964 | 16" 3840x2160 | 14" 2880x1800 | 14" 2880x1800 |
| GPU | Apple M5 10-core | AMD Radeon 8060 | Apple (10-Core) | NVIDIA RTX 2000 Ada Generation | NVIDIA GeForce RTX 4060 | AMD Radeon |
| OS | Mac OS | Windows 11 Pro | macOS | Windows 11 Pro, English | Windows 11 Home (MSI recommends Windows 11 Pro for business) | Windows 11 Pro |
| Weight (kg) | 1.2 | 1.2 | 1.5 | 1.8 | 1.6 | 2.5 |
| Battery (Wh) | - | 70 | 72 | 90 | - | 74 |