Lenovo LOQ 15 Series 15.6" LOQ Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
- Strong gpu (78th percentile) 80th
- Strong reliability (75th percentile) 78th
- Strong cpu (70th percentile) 76th
Cons
- Below average compact (35th percentile) 25th
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | Intel Core i5 13450HX |
| Cores | 10 |
| Frequency | 3.4 GHz |
| L3 Cache | 20 MB |
Graphics
| GPU | RTX 5050 |
| Type | discrete |
| VRAM | 8 GB |
| VRAM Type | GDDR7 |
Memory & Storage
| RAM | 16 GB |
| RAM Generation | DDR5 |
| Storage | 512 GB |
| Storage Type | NVMe SSD |
Display
| Size | 15.6" |
| Resolution | 1920 (Full HD) |
| Panel | IPS |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Brightness | 300 nits |
Connectivity
| HDMI | HDMI™ 2.1(supports resolution up to 4K@60Hz) |
| Wi-Fi | WiFi 6 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
Physical
| Weight | 2.4 kg / 5.3 lbs |
| Battery | 60 Wh |
| OS | Windows 11 Home |
Value & Pricing
vs Competition
| Spec | Lenovo LOQ 15 Series 15.6" LOQ | Apple MacBook Pro Apple 14" MacBook Pro (M5, Nano-Texture Glass, | ASUS ROG Flow ASUS ROG Flow - AMD Ryzen AI MAX+ 395 AMD Radeon | Samsung Galaxy Book5 Pro Samsung - Galaxy Book5 Pro - Copilot+ PC - 14" 3K | MSI Prestige MSI - Prestige 13”AI+ - Ukiyoe Edition 13.3"OLED | Microsoft Surface Laptop Microsoft - Surface Laptop - 13.8" 2K Touchscreen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | Intel Core i5 13450HX | Apple M5 | AMD Ryzen AI Max+ 395 | Intel Core Ultra 7 Series 2 | Intel Core Ultra 7 258V | Qualcomm Snapdragon X Plus X1P-64-100 |
| RAM (GB) | 16 | 24 | 128 | 32 | 32 | 32 |
| Storage (GB) | 512 | 2048 | 1024 | 1000 | 1000 | 1000 |
| Screen | 15.6" 1920x1080 | 14.2" 3024x1964 | 13.4" 2560x1600 | 14" 2880x1800 | 13.3" 2880x1800 | 13.8" 2304x1536 |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5050 | Apple (10-Core) | AMD Radeon 8060 | Intel Arc Graphics | Intel Arc Graphics | Qualcomm X1 |
| OS | Windows 11 Home | macOS | Windows 11 Pro | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home |
| Weight (kg) | 2.4 | 1.5 | 1.2 | 1.2 | 1 | 1.3 |
| Battery (Wh) | 60 | 72 | 70 | - | - | - |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |
| Product | Cpu | Gpu | Ram | Port | Screen | Compact | Storage | Reliability |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lenovo LOQ 15 Series 15.6" LOQ | 78.3 | 80.2 | 66.9 | 63.1 | 63.3 | 25 | 59.2 | 75.6 |
| Apple MacBook Pro 14" Compare | 82.9 | 20.6 | 68.5 | 90.7 | 96.9 | 73.4 | 95.2 | 94.8 |
| ASUS ROG Flow GZ302EA-XS99 Compare | 95.5 | 80.9 | 99.5 | 98.9 | 89.8 | 93.4 | 76.6 | 55.8 |
| Samsung Galaxy Book5 Pro Galaxy Book5 Pro 14" 3K Compare | 69 | 66.6 | 86.9 | 90.7 | 93.5 | 84.9 | 72.3 | 75.6 |
| MSI Prestige 13”AI+ Ukiyoe Edition 13.3"OLED Compare | 65.7 | 66.6 | 86.9 | 98.4 | 90.6 | 95.5 | 72.3 | 55.8 |
| Microsoft Surface Laptop 13.8" 2K Touchscreen Compare | 95 | 42 | 86.9 | 94.8 | 81.2 | 87 | 72.3 | 75.6 |