Lenovo IdeaPad 2-in-1 Series IdeaPad 5 2-in-1 (14” AMD) 83KT001TUS Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
- Strong compact (77th percentile) 76th
- Strong reliability (75th percentile) 75th
- Strong cpu (68th percentile) 74th
Cons
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | AMD Ryzen AI 7 350 |
| Cores | 8 |
| Frequency | 2.0 GHz |
| L3 Cache | 8 MB |
Graphics
| GPU | 860 |
| Type | discrete |
Memory & Storage
| RAM | 16 GB |
| RAM Generation | LPDDR5X |
| Storage | 512 GB |
| Storage Type | NVMe SSD |
Display
| Size | 14" |
| Resolution | 1920 (Full HD) |
| Panel | IPS |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Brightness | 300 nits |
Connectivity
| HDMI | HDMI® 1.4 (supports resolution up to 4K@30Hz) |
| Wi-Fi | WiFi 7 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
Physical
| Weight | 1.6 kg / 3.5 lbs |
| Battery | 57 Wh |
| OS | Windows 11 Home |
Value & Pricing
vs Competition
| Spec | Lenovo IdeaPad 2-in-1 Series IdeaPad 5 2-in-1 (14” AMD) 83KT001TUS | ASUS ROG Flow ASUS ROG Flow - AMD Ryzen AI MAX+ 395 AMD Radeon | Apple MacBook Pro Apple 14" MacBook Pro (M5, Silver) | Lenovo ThinkPad Lenovo ThinkPad P1 Gen 7 16" UHD+ OLED Touchscreen | MSI Creator MSI Creator M14 A13V A13VF-081US 14" 2.8K Laptop, | HP ZBook HP 14" ZBook Ultra G1a Multi-Touch Mobile |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | AMD Ryzen AI 7 350 | AMD Ryzen AI Max+ 395 | Apple M5 | Intel Core Ultra 7 165H | Intel Core i7 13620H | AMD Ryzen AI Max+ Pro 395 |
| RAM (GB) | 16 | 128 | 32 | 64 | 32 | 128 |
| Storage (GB) | 512 | 1024 | 4096 | 2048 | 2048 | 2048 |
| Screen | 14" 1920x1200 | 13.4" 2560x1600 | 14.2" 3024x1964 | 16" 3840x2160 | 14" 2880x1800 | 14" 2880x1800 |
| GPU | AMD Radeon 860 | AMD Radeon 8060 | Apple (10-Core) | NVIDIA RTX 2000 Ada Generation | NVIDIA GeForce RTX 4060 | AMD Radeon |
| OS | Windows 11 Home | Windows 11 Pro | macOS | Windows 11 Pro, English | Windows 11 Home (MSI recommends Windows 11 Pro for business) | Windows 11 Pro |
| Weight (kg) | 1.6 | 1.2 | 1.5 | 1.8 | 1.6 | 2.5 |
| Battery (Wh) | 57 | 70 | 72 | 90 | - | 74 |