Acer Aspire Acer 14" Aspire 14 AI Laptop Copilot+ PC Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
- Strong compact (81th percentile) 90th
- Strong storage (78th percentile) 83th
- Strong port (67th percentile) 82th
Cons
- Below average reliability (8th percentile) 9th
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | Intel Core Ultra 7 256V |
| Cores | 8 |
| Frequency | 2.2 GHz |
| L3 Cache | 12 MB |
Graphics
| GPU | Arc Graphics |
| Type | integrated |
| VRAM | 16 GB |
| VRAM Type | Shared |
Memory & Storage
| RAM | 16 GB |
| RAM Generation | DDR5 |
| Storage | 1 TB |
| Storage Type | NVMe SSD |
Display
| Size | 14" |
| Resolution | 1920 (Full HD) |
| Panel | IPS |
| Refresh Rate | 60 Hz |
Connectivity
| Thunderbolt | Thunderbolt 4 & USB Charging & Power Delivery (Up to 100W) |
| HDMI | 1x HDMI Output |
| Wi-Fi | WiFi 6E |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
Physical
| Weight | 1.4 kg / 3.1 lbs |
| Battery | 65 Wh |
| OS | Windows 11 Home |
Value & Pricing
Price History
vs Competition
| Spec | Acer Aspire Acer 14" Aspire 14 AI Laptop Copilot+ PC | Apple MacBook Pro Apple 14" MacBook Pro (M5, Silver) | ASUS ROG Zephyrus ASUS - ROG Zephyrus G14 14" 3K OLED 120Hz Gaming | Lenovo ThinkPad Lenovo ThinkPad P1 Gen 7 16" UHD+ OLED Touchscreen | HP ZBook HP 14" ZBook Ultra G1a Multi-Touch Mobile | MSI Creator MSI Creator M14 A13V A13VF-081US 14" 2.8K Laptop, |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | Intel Core Ultra 7 256V | Apple M5 | AMD Ryzen AI 300 Series | Intel Core Ultra 7 165H | AMD Ryzen AI Max+ Pro 395 | Intel Core i7 13620H |
| RAM (GB) | 16 | 32 | 32 | 64 | 128 | 32 |
| Storage (GB) | 1024 | 4096 | 1000 | 2048 | 2048 | 2048 |
| Screen | 14" 1920x1200 | 14.2" 3024x1964 | 14" 2880x1800 | 16" 3840x2160 | 14" 2880x1800 | 14" 2880x1800 |
| GPU | Intel Arc Graphics | Apple (10-Core) | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti | NVIDIA RTX 2000 Ada Generation | AMD Radeon | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| OS | Windows 11 Home | macOS | Windows 11 Home | Windows 11 Pro, English | Windows 11 Pro | Windows 11 Home (MSI recommends Windows 11 Pro for business) |
| Weight (kg) | 1.4 | 1.5 | 1.6 | 1.8 | 2.5 | 1.6 |
| Battery (Wh) | 65 | 72 | - | 90 | 74 | - |