Lenovo Yoga 15.3" Slim 7i Aura Edition 15.3” 3K 120Hz Luna Gray 2024 Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
- Strong screen (87th percentile) 97th
- Strong storage (78th percentile) 95th
- Strong port (77th percentile) 89th
- Strong reliability (75th percentile) 81th
Cons
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | Intel Core Ultra 7 256V |
| Cores | 8 |
| Frequency | 2.2 GHz |
| L3 Cache | 12 MB |
Graphics
| GPU | Arc Graphics |
| Type | integrated |
| VRAM | 16 GB |
| VRAM Type | Shared |
Memory & Storage
| RAM | 16 GB |
| RAM Generation | LPDDR5X |
| Storage | 1000 GB |
| Storage Type | SSD |
Display
| Size | 15.3" |
| Resolution | 2880 |
| Panel | LCD |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Brightness | 500 nits |
Connectivity
| USB Ports | 3 |
| Thunderbolt | 2 |
| HDMI | 1x HDMI |
| Wi-Fi | WiFi 7 |
| Bluetooth | Yes |
Physical
| Weight | 1.5 kg / 3.3 lbs |
| Battery | 70 Wh |
| OS | Windows 11 Home |
Value & Pricing
Price History
vs Competition
| Spec | Lenovo Yoga 15.3" Slim 7i Aura Edition 15.3” 3K 120Hz | Apple ThinkPad Lenovo 14" ThinkPad X1 Carbon Gen 13 Laptop | ASUS ZenBook ASUS - Zenbook 14 14" FHD+ OLED Touch Screen | Samsung Galaxy Book5 Pro Samsung - Galaxy Book5 Pro - Copilot+ PC - 14" 3K | MSI Prestige MSI - Prestige 13”AI+ - Ukiyoe Edition 13.3"OLED | Microsoft Surface Laptop Microsoft 15" Surface Laptop Copilot+ PC (7th |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | Intel Core Ultra 7 256V | Intel Core Ultra 7 255U | Intel Core Ultra 9 Series 2 | Intel Core Ultra 7 Series 2 | Intel Core Ultra 7 258V | Qualcomm Snapdragon X Elite X1E-84-100 |
| RAM (GB) | 16 | 24 | 32 | 32 | 32 | 32 |
| Storage (GB) | 1000 | 2048 | 1000 | 1000 | 1000 | 1024 |
| Screen | 15.3" 2880x1800 | 14" 3024x1964 | 14" 1920x1200 | 14" 2880x1800 | 13.3" 2880x1800 | 15" 2496x1664 |
| GPU | Intel Arc Graphics | Apple Intel Graphics | Intel Arc Graphics | Intel Arc Graphics | Intel Arc Graphics | Qualcomm X1 |
| OS | Windows 11 Home | Windows 11 Pro | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home |
| Weight (kg) | 1.5 | 1.1 | 1.3 | 1.2 | 1 | 1.7 |
| Battery (Wh) | 70 | 57 | 75 | - | - | 66 |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |
| Product | Cpu | Gpu | Ram | Port | Screen | Compact | Storage | User Sentiment | Reliability | Social Proof |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lenovo Yoga 15.3" Slim 7i Aura Edition 15.3” 3K 120Hz | 68.8 | 66.4 | 60.7 | 96.8 | 89.2 | 53.4 | 72.1 | 81.3 | 76 | 95.4 |
| Apple ThinkPad 14" X1 Carbon Gen 13 Compare | 3.7 | 58.3 | 71.7 | 97.5 | 91.2 | 88.3 | 95.1 | 91.9 | 95.1 | 99.4 |
| ASUS ZenBook 14" Compare | 89.1 | 66.4 | 94 | 99.2 | 75.9 | 84.8 | 72.1 | 81.3 | 56 | 97.3 |
| Samsung Galaxy Book5 Pro Galaxy Book5 Pro 14" 3K Compare | 68.8 | 66.4 | 86.8 | 90.6 | 93.5 | 85.3 | 72.1 | 78.2 | 76 | 96.5 |
| MSI Prestige 13”AI+ Ukiyoe Edition 13.3"OLED Compare | 65.6 | 66.4 | 86.8 | 98.3 | 90.5 | 95.5 | 72.1 | 91.9 | 56 | 88 |
| Microsoft Surface Laptop 15" Compare | 98.5 | 41.9 | 86.8 | 96.8 | 86.2 | 54 | 84.6 | 67.3 | 76 | 99.4 |