Lenovo ThinkBook 16 Business Laptop: 16" 2025 Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
- Strong storage (99th percentile) 100th
- Strong ram (98th percentile) 99th
- Strong reliability (75th percentile) 79th
- Strong cpu (71th percentile) 77th
Cons
- Below average compact (7th percentile) 6th
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | Intel Core 7 240H |
| Cores | 10 |
| Frequency | 2.5 GHz |
| L3 Cache | 24 MB |
Graphics
| GPU | Intel Graphics |
| Type | integrated |
Memory & Storage
| RAM | 64 GB |
| RAM Generation | DDR5 |
| Storage | 8 TB |
| Storage Type | SSD |
Display
| Size | 16" |
| Resolution | 1920 (Full HD) |
| Panel | IPS |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Brightness | 300 nits |
Connectivity
| Thunderbolt | Thunderbolt 4 |
| Wi-Fi | WiFi 6 |
Physical
| Weight | 3.2 kg / 7.0 lbs |
| OS | Windows 11 Pro |
Value & Pricing
vs Competition
| Spec | Lenovo ThinkBook 16 Business Laptop: 16" | Apple MacBook Pro Apple 14" MacBook Pro (M5, Silver) | ASUS ROG Zephyrus ASUS - ROG Zephyrus G14 14" 3K OLED 120Hz Gaming | Samsung Galaxy Book5 Pro Samsung - Galaxy Book5 Pro - Copilot+ PC - 14" 3K | MSI Prestige MSI - Prestige 13”AI+ - Ukiyoe Edition 13.3"OLED | Microsoft Surface Laptop Microsoft - Surface Laptop - 13.8" 2K Touchscreen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | Intel Core 7 240H | Apple M5 | AMD Ryzen AI 300 Series | Intel Core Ultra 7 Series 2 | Intel Core Ultra 7 258V | Qualcomm Snapdragon X Plus X1P-64-100 |
| RAM (GB) | 64 | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 |
| Storage (GB) | 8192 | 4096 | 2000 | 1000 | 1000 | 1000 |
| Screen | 16" 1920x1200 | 14.2" 3024x1964 | 14" 2880x1800 | 14" 2880x1800 | 13.3" 2880x1800 | 13.8" 2304x1536 |
| GPU | Intel Graphics | Apple (10-Core) | NVIDIA GeForce RTX 5080 | Intel Arc Graphics | Intel Arc Graphics | Qualcomm X1 |
| OS | Windows 11 Pro | macOS | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home |
| Weight (kg) | 3.2 | 1.5 | 1.6 | 1.2 | 1 | 1.3 |
| Battery (Wh) | - | 72 | - | - | - | - |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |
| Product | Cpu | Gpu | Ram | Port | Screen | Compact | Storage | Reliability | Social Proof |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lenovo ThinkBook 16 Business Laptop: 16" | 78.9 | 58.5 | 98.6 | 56.9 | 59.8 | 6 | 99.5 | 75.6 | 76.6 |
| Apple MacBook Pro 14" Compare | 82.9 | 20.6 | 77.4 | 90.6 | 96.9 | 73.4 | 98.6 | 94.8 | 99.4 |
| ASUS ROG Zephyrus G14 14" 3K Compare | 90.6 | 90.9 | 94.3 | 96.8 | 94.1 | 75.2 | 91.6 | 55.8 | 97.4 |
| Samsung Galaxy Book5 Pro Galaxy Book5 Pro 14" 3K Compare | 69 | 66.6 | 86.9 | 90.6 | 93.5 | 84.9 | 72.3 | 75.6 | 96.5 |
| MSI Prestige 13”AI+ Ukiyoe Edition 13.3"OLED Compare | 65.7 | 66.6 | 86.9 | 98.3 | 90.6 | 95.5 | 72.3 | 55.8 | 88.1 |
| Microsoft Surface Laptop 13.8" 2K Touchscreen Compare | 95.1 | 42 | 86.9 | 94.7 | 81.2 | 87 | 72.3 | 75.6 | 97.4 |